- Galvė - https://www.galve.lt -

Seksualumas ir nauji santykiai. Kada tinkamas metas?

[1]

Giedrė Pūrienė

Seksualinė sritis yra svarbi mūsų gyvenimo dalis, lytiniai poreikiai yra prigimtinė duotybė, už kurios slypi gilesni – intymumo ir artimumo lūkesčiai. Tad natūralu, kad skiriantis kyla tam tikrų įtampų – juk besiskiriantys ar neseniai išsiskyrę žmonės nepraranda lytinių poreikių, nedingsta ir jų pasitenkinimo aktualumas.

Ar tai iš tiesų nuodėmė?

Svarstymų, kaip buvę sutuoktiniai toliau tenkins savo lytinius poreikius, kryptis priklauso nuo žmogaus vertybinių įsitikinimų, taip pat nuo to, ar pripažįstama, kad turėti lytinių poreikių ir su tuo susijusių erotinių troškimų yra normalu. Dalis religingų, tačiau giliau savo tikėjimo nepažįstančių žmonių sunkiai išsiveržia iš tam tikrų ydingo mąstymo stereotipų, konkrečiai – iš „nuodėmės“ baimės, kai nuodėme laikoma ne lytinis veiksmas, o vien mintis apie tai, kad „turiu tokį troškimą“.

Būti ištroškusiu, bet negerti bet ko

Tokia sankirta tarp tariamos nuodėmės ir prigimtinio troškimo dažniausiai sukelia didelę kančią, tarsi įkalina natūraliai kylančius pojūčius ir jausmus, juos užblokuoja, verčia vyrą ar moterį šiurkščiai atmesti dalį savo žmogiškumo ir griežtai save teisti. Kankinamiems tokių įtampų žmonėms pravartu būtų savęs paklausti: ar tai, jog pripažįstu turintis tokių poreikių, daro mane ne tokį dvasingą? Labai dažnai pakanka vien pripažinti savo seksualinį troškimą kaip normalų bei suprantamą, ir dalis įtampos atslūgsta, o tai leidžia išgryninti savo laikyseną šiuo klausimu ir rinktis, kaip deramai, laikantis įsitikinimų, elgtis su savo seksualumu. Svarbu netapatinti natūralaus poreikio keliamo jausmo su konkrečiu elgesiu ar veiksmu. Metaforiškai kalbant, suvokti, kad esi ištroškęs, ir gerti bet kada, bet kur ir bet ką nėra tas pats.

Du kraštutinumai

Seksualinis poreikis dažnai gali slėpti kitus, neatpažintus motyvus. Iškart po skyrybų paprastai išryškėja du požiūrio į seksualumą ir su juo susijusio elgesio kraštutinumai. Vieni iškart skuba leistis į daugybę trumpalaikių romantinių santykių, manydami, kad tenkina tik savo lytinį poreikį, ir nė nepagalvoja, jog tai gali slėpti daugybę pasąmoninių motyvų bei neišrištų emocinių mazgų, susijusių su ką tik įvykusiomis skyrybomis. Kiti gi bijo net pagalvoti apie naujus santykius, flirtą, emocinį įsitraukimą, savo erotiškumą, taigi neribotam laikau sau uždeda tabu. Svarbu tarp šių kraštutinumų rasti aukso vidurį: dar kartą neįskaudinti savęs, pasirenkant atsitiktinius žmones, bet ir neneigti savo natūralių poreikių.

Nekurkite naujo ryšio ant nestabilaus pagrindo

Praėjus tam tikram laikui po skyrybų jums gali kilti noras užmegzti artimesnius ir stabilesnius romantinius ryšius. Žinoma, kurkite santykius, bet šiuo laikotarpiu priešinkitės naujiems įsipareigojimams. Ryšys, kurį kursite vis dar būdami pažeidžiami, bus pradėtas statyti ant nestabilaus pagrindo. Svarbu suprasti, ar jūs tikrai norite būti su šiuo žmogumi, ar tik siekiate patenkinti skiriantis frustruotus poreikius. Tikėtina, kad šiuo laikotarpiu jums reikia žmogaus, kuris pakeltų savigarbą, praskaidrintų vienatvę, apkabintų, atitrauktų dėmesį nuo skausmo. Tačiau vėliau gali paaiškėti, kad tai nebuvo tvirtas pagrindas ilgalaikiams santykiams kurti. Jei įsipareigosite, sugrįžę į save po išgyventų skyrybų, rizikuojate tarsi pabusti iš letargo miego ir šalia pamatyti žmogų, kuris ne tiek jums ir įdomus.

Kai prarasite norą įrodinėti savo patrauklumą…

Gali kilti klausimas, o kada jau būsime pasirengę naujiems santykiams? Kaip tą suprasime? Tada, kai baigsite vykdyti keletą svarbių užduočių: pirma – išgyvensite emocines skyrybas. Tai yra ne tik faktines, fizines, bet ir visiškai uždarysite vidines duris, suvesite emocines sąskaitas, nutrauksite emocinius saitus. Nebejausite ilgesio, pykčio, pavydo. Kai prarasite norą įrodinėti savo patrauklumą. Antra būtinoji sąlyga – kai iš naujo atrasite savo vyrišką ar moterišką tapatumą, gyvenimo kryptį ir atkursite savigarbą. Jūsų įnašas į naujus santykius bus labai vangus, jei jums vis dar bus sunku jaustis visaverčiam ir vientisam. Pirmiausia, turite pajusti, kad tokie galite būti niekieno nepadedami.

Pagalba

Šeimos ir asmens saviugdos centras BENDRAKELEIVIAI – tai komanda, teikianti specializuotą kompleksinę pagalbą skyrybas išgyvenantiems bei kitiems šios patirties paliestiems asmenims. Daugiau informacijos apie BENDRAKELEIVIUS ir registracija į grupes internetinėje svetainėje el. pašto adresu info@bendrakeleiviai.lt [2] arba tel. nr. 8 672 61214.

[3]