
Trakų pradinėje mokykloje kasmet vykdoma įvairi projektinė veikla, gilinanti mokinių pažinimo, ugdymosi, ugdymo neformalioje aplinkoje kompetencijas. 2013 metais 1b klasėje mokytojos metodininkės Ramunės Bikauskienės iniciatyva pradėtas vykdyti projektas ,,Senolių amatai ir tradicijos“ greit įgavo pagreitį ir sudomino vaikus.
Pasak mokytojos: ,,Viskas prasidėjo atsivertus pirmąją ,,Pupos“ knygą ir susipažinus su bite Maja. Tai įkvėpė giliau susipažinti su bitininkystės amatu“. Po šios pažinties sekė vilnos vėlimas, virvių vijimas, Užgavėnių kaukių gamyba, puodininkystė ir dar daug skirtingų veiklų – iš viso jų įgyvendinta ir išbandyta daugiau kaip dvidešimt... Per ketverius projekto įgyvendinimo metus mokiniai apsilankė ,,Grikucio“ sodyboje Pamerkiuose, kur gamino ir ragavo grikinius blynus, virė grikių arbatą; kepė duoną Dalgedų sodyboje, ruošdamiesi Velykų šventėms, mokėsi įvairiomis technikomis marginti kiaušinius, susipažino su arklininkyste, pynė sodus, pažino daugybę liaudies instrumentų, Nemajūnų kaime Birštono savivaldybėje ant kopūstų lapų kepė bandas ir t.t.
Baigdami 4-tą klasę, mokiniai kartu su mokytojomis Ramune Bikauskiene ir Sandra Stasiūnaite Luskevičiene pristatė šį projektą Trakų kultūros rūmuose plačiajai mokyklos ir miesto bend-ruomenei. Pristatydami visas per ketverius metus įgyvendintas ,,Senolių amatų ir tradicijų“ veiklas mokiniai ne tik pasakojo, bet ir demonstravo savo dainavimo, grojimo mokyklinėmis dūdelėmis įgūdžius, dzūkų tarme sekė pasaką, o besimokantieji meno mokykloje, grojo solo instrumentais bei šoko liaudies šokius. Jaunesnieji renginio dalyviai daug sužinojo apie senolių gyvenimo būdą, o esantieji salėje seneliai džiaugėsi, kad jų protėvių gyvenimo kasdienybė išlieka nepamiršta ir kalba vaikų ir anūkų lūpomis.
Dėkojame projekto partneriams: Trakų kultūros rūmams, Trakų meno mokyklai, Trakų krašto kultūros ir amatų asociacijai, padėjusiems įgyvendinti šį projektą.
SANDRA STASIŪNAITĖ LUSKEVIČIENĖ,
neformalaus ugdymo organizatorė
