
Rudelienė net ir kalbinama nepamiršta palaikyti ryšio su Facebook fanais.
Liberalusis socializmas Prisikvatojęs iki soties su turgelio sociumu, nusprendžiau nuošaliau paėjėti, papirosą surūkyti, pažiūrėti, kaip mieste vyksta neochruščiovkių modernizacija. Einu tarp daugiabučių namų ir stebiu dar rugsėjį vešliai želiančią žolę. Vienur ji auga lyg visai neliesta, kitur lyg ir šienauta – toks jausmas, kad buvo pasamdytas kokis „skiauterėtasis“ pankas iš 90-ųjų metų, turintis savo požiūrį, kaip reikia šienauti. Ir čia man galvoje susiraibuliavo tokia mintis! Jeigu aš Paluknyje turiu apie 30 arų žemės sklypą, kuriame su Izolda turime nuosavą fazendą, tai mums savaime suprantama, kad tą žemės sklypą ir fazendą patys turime puoselėti ir prižiūrėti: rudenį lapus grėbti, žiemą sniegą valyti, pavasarį sodinukus auginti, vasarą Sosnovskio barščius ravėti. O gyvenant Trakų mieste, kurį valdo liberalai, propaguojantys asmeninę laisvę ir iniciatyvą, realybėje dominuoja socialistinis valdymo modelis. O viskas tik dėl to, kad UAB „Trakų paslaugos“ turėtų papildomo uždarbio. Ir nesvarbu, kaip daugiabučių kiemai yra šienaujami. „Tegul džiaugiasi, kad iš viso na chaliavu prižiūrime“, pasakytų jaunasis UAB „Trakų paslaugos“ direktorius. Tame yra tiesos, nes žodis „chaliava“ išvertus iš hebrajų kalbos reiškia „pieną“, kurį socialistinių kibucų steigėjai žydai nemokamai dalindavo naujai besikuriantiems asmenims. Žvalgausi aš po daugiabučių kiemus ir nesuprantu, iš kur tokia politiškai neteisinga situacija: liberaliame krašte vis dar vyksta tokie komunistiniai pataikavimo procesai. Visgi didžiausias nesusipratimas visame tame šienavime yra tai, kad aplink visus tuos daugiabučius nėra suformuoti atskiri žemės sklypai ir jie daugiabučiams nepriklauso. Net Trakų bazilika, cerkvė ir kenesa turi suformuotus žemės sklypus. Atitinkamai žemė, ant kurios stovi šie daugiabučiai, patikėjimo teise priklauso Nacionalinei žemės tarnybai. Tai kaip čia dabar suprasti? Trakų rajono savivaldybė dosniai už mokesčių mokėtojų pinigus šienauja žemės plotus, nepriklausančius savivaldybei? Hm, gal man, pensininkui, paduoti savivaldybę prokuratūrai už tokį pinigų taškymą ir UAB „Trakų paslaugos“ protegavimą? Juk tai viešojo intereso gynimas, ne kitaip!
Ne visi daugiabučių namų savininkai mato, kas darosi po jų langais.
Gražiausio kiemo rinkimai Žinoma, daugiabučių namų gyventojų situacija labai dviprasmiška: jie neturi aplink daugiabutį suformuoto žemės sklypo, bet tvarkingi gyventojai vis vien nori kokį gėlių darželį turėti. Yra ir geroji pusė. Girdėjau priėmė zakoną, draudžiantį rūkyti savo daugiabučių namų balkonuose. Bet išeina taip, kad jie gali išeiti į kiemą ir ant jiems nepriklausančios žemės toliau legaliai rūkyti po balkonais. Net jeigu cigarečių dūmai smilks aukštyn į kaimynų balkonus. Šia proga norėčiau pasidalinti dar viena humoreska iš mūsų savivaldybės gyvenimo. Šiltuoju periodu Trakų rajono savivaldybė mėgsta skelbti „Gražiausias ir tvarkingiausias Trakų rajono kiemas 2019 m.“. Savivaldybė aiškina, kad taip ji skatina gyventojų ir bendruomenių išpuoselėtos aplinkos kūrimą. O konkurso metu taip pat yra vertinamas ir „sklypo racionalus naudojimas“. Ko savivaldybė siekia tokiu konkursu? Paerzinti daugiabučių namų gyventojus, kurie neturi aplink suformuotų žemės sklypų? Manau, kad tai tas pats, kad žmogui su amputuotomis kojomis pasiūlyti dalyvauti bėgimo maratone. Nors galima būtų kaip alternatyvą sukurti konkursą „Gražiausias balkonas arba palangė“. Kita vertus, daugiabučiuose gyvena ir tokių, kurie per rinkimus eina balsuoti už liberalių pažiūrų kandidatus, bet gyvenime elgiasi kaip tikri komunistai. Pabandyk pastatyti savo žigulį daugiabučio kieme, kuris iš esmės nepriklauso tam namui. Greitai iš balkono išgirsi paraginimą: „von iš mano kiemo“. Ir pabandyk jam priešgyniauti, kad taip nėra. Šalia kai kurių daugiabučių namų galima rasti didelius šiukšlių kalnus. Bet tokio namo gyventojai, matyt, gerai žino, kad turi ateiti rajono valdžia ir viską sutvarkyti. Tad ir aš dažnai pasvarstau, ar nevertėtų man į visiškai gilią senatvę kokį butą nusipirkti, nes tokia socialinė nelygybė mane ubagu greitai pavers – daugiabučių namų savininkai neturi mokėti žemės mokesčio, nes neturi žemės. Tuo tarpu aš savivaldybei kiekvienais metais turiu atseikėti porą pensijų už savo fazendos 35 arus žemės mokesčio pavidalu. O savivaldybė tuo tarpu surinktus pinigus perveda UAB „Trakų paslaugos“, kad bendrovė nušienautų daugiabučių namų kiemus. Štai tau ir užburtas rajono „liberalaus socializmo“ ratas. Kaip sakė jau buvęs Lietuvos liberalų sąjūdžio pirmininkas Eugenijus Gentvilas, „debilizmas valdo valstybę“. Matyt, jam ne kartą teko lankytis Trakuose, o naujojo partijos pirmininko rinkimuose galbūt tai ir buvo priežastis jam palaikyti ne Editą Rudelienę, o Viktoriją Čmilytę.
E.Rudelienė negali atsidžiaugti, kad rajone darbai vyksta ir jai išvykus. Gaila, kad tik jos kieme. Facebook paskyros nuotr.
„Rududu paslaugos“ Stebėdamas visus tuos kiemų sutvarkymo reikaliukus prisiminiau vieną dalyką. Taigi mūsų merė grįžo po politikos mokslų iš JAV ir jos pirmasis Facebooko įrašas buvo akurat apie tą patį – ji išdidžiai pasidžiaugė, kad jos nuostabiausias sutuoktinis, laukdamas savo karalienės, taip šauniai visą namų kiemą sutvarkė. Tad ir dūmoju dabar, kad jeigu darytume prielaidą, jog daugiabučius namus renovuojančios įmonės statybines medžiagas turi pirkti iš su mere susijusios įmonės UAB „Rumida“, tai gal UAB „Rumida“ arba kokia nors dukterinė įmonė „Rududu“ galėtų ir kiemus tvarkyti vietoj tų UAB „Trakų paslaugos“. Buhalteriškai tai būtų vsio zakono ir iš tiekimo grandinės atsisijotų nemažai „tarpininkų“. Kol kas viskas panašu į tai, kad merė pirmiausia rūpinasi savo kiemu, o tik tada ir tautos „bendruoju kiemu“. Nors ne, dar prieš tai būtinai reikia pasirūpinti ir telefone pasitikrinti, ar jos naujausi Facebook įrašai sulaukė daug „patiktukų“... Gero visiems savaitgalio.