Prenumeruokite laikraštį „Galvė“ antram šių metų pusmečiui. Kaina 25 eurai.  

Skiriamės ar atkuriame santykius?

Apie tai, kaip išgyventi sutuoktinio neištikimybę plačiai nekalbama, nes tai tebėra stigma. Tačiau su tuo susiduria daugelis šeimų ir porų. Psichologų ir psichoterapeutų patirtis rodo, kad neištikimybė nėra išskirtinai vienai lyčiai būdingas elgesys – jį renkasi tiek vyrai, tiek moterys. O psichologinės pagalbos prireikia ir tiems, kurie patyrė partnerio neištikimybę, ir tiems, kurie buvo neištikimi patys.

Neištikimybė = Skyrybos?

 

Vienas iš labiausiai paplitusių mitų – kad vienintelė išeitis, partneriui buvus neištikimam, skirtis. Gaila, kad dažniausiai taip ir įvyksta. Tačiau neištikimybė šeimoje nebūtinai turi baigtis skyrybomis. Jei abu partneriai rimtai nuspręstų atkurti pažeistus santykius, jie galėtų tai padaryti: siekdami vienas kitą suprasti, emociškai atsiskleisdami, visiškai atsiduodami santykių atkūrimui, bandydami išgydyti pažeistą pasitikėjimą, pagarbiai atnaujindami intymumą. Tačiau tokiu atveju esminė sąlyga – abipusis susitarimas, lydimas lygiaverčių abiejų partnerių pastangų.

 

Kur pyktis, ten ir neišspręsta problema

 

Jei šeima visgi išyra, sutuoktinių poreikis įveikti su skyrybomis susijusius sunkumus nustelbia pačią neištikimybės patirtį ir ji tampa tarsi mažiau aktuali. Tačiau siekiant galutinai atsisveikinti su buvusiu gyvenimu, reikėtų atkreipti dėmesį ir į šį įvykį bei atsakyti sau į klausimą, kokią vietą jis užima jūsų iširusių santykių istorijoje bei dabartiniame gyvenime. Jei esate tas, kurį išdavė, tikriausiai jaučiate didžiulį pyktį sutuoktiniui, ir kol tas pyktis tebėra, būkite tikri, ši problema vis dar neišspręsta. Būna, kad pyktis nukreipiamas ne į neištikimą sutuoktinį, o į tą trečiąjį asmenį. Svarbu atpažinti, į ką iš tikrųjų yra nukreiptas pyktis ir rasti tinkamus jo raiškos būdus.

 

Skausmas reiškiasi išorėje arba viduje

 

Neištikimybė paliečia ne tik seksualinę sritį. Tai yra intymi dviejų žmonių patirtis, visų pirma labai stipriai pažeidžianti pirmenybės partnerystėje jausmą: „Aš praradau savo pirmumo poziciją santykyje su tavimi, taip pat praradau pasitikėjimą tavimi, savo orumą ir nepažeidžiamumą šiuo klausimu.“

Nėra paprasta kalbėtis neištikimybės tema konstruktyviai. Įskaudintos moterys tampa „besikeikiančiomis raganomis“ arba praradusiomis gyvenimo prasmę ir džiaugsmą depresuotomis aukomis. Nukentėję vyrai gali tapti kankintojais, kurių agresija liejasi per kraštus, kurie skaudina, žemina, arba sulįsti į savo kiautą, nenorėdami nieko girdėti ir matyti. Visais atvejais skriauda jaučiama ir, kad ir kaip sunku būtų, reikia stengtis pažvelgti tam, kas atsitiko, tiesiai į akis.

 

Žaizdos geriau negilinti

 

Partneris, kuris buvo neištikimas, gali jausti palengvėjimą, kai sutuoktinis sužino apie neištikimybę. Paprastai išduotasis labai daug klausinėja, siekia išgauti net smulkmenas: kas buvo? Su kuo? Kada? Kaip? Neištikimas partneris, jausdamas kaltę, iš pradžių gali atsakinėti į visus klausimus, bet vėliau jo kantrybė trūksta ir jis ima jausti apmaudą: „Kiek galima klausinėti, aš jau viską papasakojau?!“ Nukentėjusiam šiuo laikotarpiu svarbu suprasti, kad noras tardyti kyla iš jo fantazijų ir bejėgiškumo. Geriau įvardyti sau ir kitam: „Jaučiuosi bejėgis ir pykstu, kad negaliu pakeisti padėties“, negu be paliovos sukti alinantį tų pačių klausimų ratą.

 

Atleidimas reikalingas jums patiems

 

Jei jūsų šeimos skyrybos yra paskatintos jūsų arba partnerio neištikimybės, svarbu suvokti savo bei kito pažeidžiamumą bei jautrumą ir nei iš savęs, nei iš kito nereikalauti nereaguoti į tai. O ateityje neišvengiamai reikės susidurti su atleidimo tema: atleisti sau ir kitam. Tai yra ilgas procesas. Viena vertus, žmogus gali atleisti neištikimybę tada, kai jaučiasi suprastas savo partnerio: kai mato, kad šis tikrai suprato jo jausmus ir stipriai išgyvena dėl to, kas atsitiko. Kita vertus, atleisti galima ir nepriklausomai nuo kito sutuoktinio laikysenos, nes atleidimo reikia jums patiems. Tik atleidus lengviau paleisti visa, kas atsitiko, ir „uždaryti duris“. Jūs nepamiršite, kas įvyko, bet jausmų intensyvumas tikrai atslūgs.

 

Pagalba

Šeimos ir asmens saviugdos centras BENDRAKELEIVIAI – tai komanda, teikianti specializuotą kompleksinę pagalbą skyrybas išgyvenantiems bei kitiems šios patirties paliestiems asmenims. Daugiau informacijos apie BENDRAKELEIVIUS ir registracija į grupes internetinėje svetainėje www.bendrakeleiviai.lt, el. pašto adresu info@bendrakeleiviai.lt arba tel. nr. 8 672 61214.

Parengė Giedrė Pūrienė

 

Projektas iš dalies finansuojamas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis, kurį administruoja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija.