Prenumeruokite laikraštį „Galvė“ antram šių metų pusmečiui. Kaina 25 eurai.  

Smauglys virškinantis dramblį arba Trakų autobusų stoties sutvarkymo iliuzija

Kuomet kovo 5 dienos vakarą LRT Panorama parodė reportažą pavadinimu „Trakai gražėja“, tai supratau jį, kaip nomenklatūrinės valdžios siunčiamą žinutę: „Mums nereikia pilietinės visuomenės. Mes turime investuotojus. Mes esame išrinkti, kad nuspręstumėm už jus. Netrukdykite, tylėkite, žinokite savo vietą“.
LRT naujienų tarnyba buvo informuota, kad yra ir kitokia nuomonė dėl D. Nedzinsko prekybos centro vizijos Trakų istorinio miesto teritorijoje, tačiau sąmoningai pasirinko transliuoti tik vieną poziciją – valdžios. Tuo tarpu Trakų rajono administracija šitą reportažą suorganizavo kaip gynybą prieš viešą pilietinę iniciatyvą „Gelbėkim Trakus“. Reportažas sukurtas toks, tarsi savivaldos ketinimai būtų nekalti ir pūkuoti. „Atkursime stotį“ – sako Trakų rajono merė, kai iš tiesų planuojamas miniatiūrinėje Trakų erdvėje neišsitenkantis prekybos centras su kukliu kampeliu stočiai.
„Lietuvos link“ redakcijos išplatintas kultūros ministerijoje surengto pasitarimo garso įrašas demaskuoja D. Nedzinską, kaip agresyvų, savo tikslų siekiantį kapitalistą, kuris jaučia teisę galįs daryti spaudimą valstybės tarnautojams. Į mus, į trakiečius, žiūrima kaip į vartotojus, kurie pirks ir atpirks jo investicijas. Bet negi ir mes save taip vertiname? Negi pagrįstai norėdami sutvarkytos autobusų stoties, sutiksime su neva „žaliu“ gremėzdo su be paliovos zujančiu transportu atsiradimu mūsų paežerėje? Techninis projektas dar neparuoštas, statybos leidimai negauti, detalusis planas gali būti ginčijamas. Todėl reportažai apie tai, kas „bus“ – tai melas. Laukia ilgas kelias, kurio metu, mes, trakiečiai, galime reikalauti sumažinti statybų plotus, reikalauti žmogiško priėjimo prie ežero, skatinti Trakų rajono valdžią ieškoti kitokių sprendimų.
Kovo 6 d. įvykęs projektuotojų susitikimas su visuomene parodė, kad ne prekybcentrį vertina kaip puošmeną Trakams. Yra tokių (ir nemažai!), kurie regi ne nupieštą skrybėlę, o smauglį, virškinantį dramblį. Šiuo palyginimu iš Antoine de Saint-Exupéry „Mažojo princo“ ir baigsiu savo pastabas.

Dr. LINA LEPARSKIENĖ