Rugsėjo 27 d. Lietuvoje minima socialinio darbuotojo diena. Mums dirbantiems socialinį darbą nuolat tenka atsidurti žmogiškųjų problemų sūkuryje, padėti atrasti kelius ir motyvuoti klientą pokyčiams.
Dažnai girdime, kad socialinį darbą žmogus nori dirbti, nes nori ,,padėti“ kitiems. Tokiais atvejais tenka nuliūdinti, kadangi socialinis darbas visgi yra veikla, skirta įgalinti žmones, šeimas, bendruomenes ir visuomenę spręsti tarpusavio santykių ir socialines problemas, gerinti gyvenimo kokybę ir stiprinti solidarumą bei socialinį teisingumą. Atlikti, kad ir kasdienio gyvenimo funkcijas už klientą yra paprasta ir nereikalauja daug pastangų, tačiau kaip padaryti, kad žmogus pats sąmoningai siektų pokyčių – jau reikalauja metodiško darbo, pastangų ir laiko.
Nuo liepos 1 d. Paramos šeimai ir vaikams centrui yra suteikti įgaliojimai vykdyti atvejo vadybos funkcijas ir koordinuoti atvejo vadybos procesus. Atvejo vadybos procesas gali būti taikomas 2 būdais: 1) kai Vaiko teisių apsaugos skyrius Trakų rajone nustato vieną iš grėsmės vaikui lygių; 2) kai yra poreikis vaikui ir šeimai gauti kompleksinę pagalbą, tokiu atveju atvejo vadybą gali inicijuoti savivaldybės administracija, seniūnija, socialinių paslaugų įstaiga, kitos pagalbą vaikams ir šeimoms teikiančios įstaigos, pasikreipdamos į Paramos šeimai ir vaikams centrą su prašymu, paskirti atvejo vadybininką. Atvejo vadybos procesas yra skirtas pačioms šeimoms, susidūrusioms su sunkumais, pasirinkti būdus pagalbos plane, padėsiančius įveikti sunkumus. Vadinasi ne kažkas nusprendžia ko šeimai reikia, o kartu su kitų specialistų pagalba pati šeima priima sprendimus. Todėl sudarant pagalbos planą šeimai, svarbu sutelkti kuo daugiau specialistų, galinčių įsitraukti į kompleksinės pagalbos šeimai teikimą. Socialinio darbo organizavimo principą, galima prilyginti milijono laimėjimui: tiksliau jeigu žmogus sugebės užsidirbti vieną milijoną, tuomet tikėtina, kad žinos, kaip užsidirbti ir antrą, jeigu tiesiog laimės milijoną, tuomet tikėtina, kad tas milijonas tik mažės, o ne didės. Gyvenimo kokybės gerinimas susijęs ne su tuo, kiek kas man duoda iš šalies, o kiek aš pats esu motyvuotas ieškoti problemos sprendimo būdų.
Šiais metais teikėme du darbuotojus Trakų rajono savivaldybės nominacijoms ,,Pasiekimai socialinės veiklos srityje“. Vyresniajam socialiniam darbuotojui Miroslav Janč norime padėkoti už metodišką darbą su šeimomis. M. Janč taikomi socialinio darbo metodai ugdo šeimų sąmoningumą ir įgalina savarankiškai ieškoti sprendimo būdų. Tuo pačiu vyresnysis socialinis darbuotojas prisideda ir prie gerosios patirties sklaidos, veda darbuotojams intervizijas, dalijasi informacija apie taikytus metodus ir patirtimi su kolegomis, veda konsultacijas smurtavusiems asmenims tiek Paramos šeimai ir vaikams centre, tiek susitikdamas su klientais arčiau jų gyvenamosios vietos – seniūnijose. Socialiniai darbuotojai Renaldai Banuškevičienei norime padėkoti už sukurtą savanorystės sistemą vaikų dienos centre. R. Banuškevicienė organizuoja įvadinius savanorių mokymus, vykdo savanorių atranką, koordinuoja savanorių veiklą, tiria jų kompetencijų tobulinimo poreikius ir rengia motyvacinius renginius, ugdo jaunuolių socialinę atsakomybę. Ypatingai šiuos darbuotojus vertiname už jų gebėjimą, iniciatyvą ir realų indėlį į socialinių paslaugų plėtrą, socialinio darbo organizavimo tobulinimą, socialinės pagalbos galimybių išplėtimą, bendradarbiavimą su socialiniais partneriais tiek Trakų rajone, tiek už jo ribų.
Socialinio darbuotojo dienos proga, dirbantiems socialinį darbą, norisi palinkėti kūrybiško ir inovatyvaus požiūrio į pagalbos sprendimo būdus. Stiprybės kiekvienam viduje ir sugebėjimo džiaugtis mažais pasiekimais. Kartą kolega yra pasakęs, kad pats didžiausias įvertinimas buvo kliento pasakyti žodžiai ,,ačiū, man Jūsų paslaugų nereikia“, visą laiką dirbdamas darbuotojas ir siekė, kad žmogus galėtų savarankiškai spręsti problemas.
Trakų rajono paramos šeimai ir vaikams centro administracija