Čežantys klevo lapai spalio 27-osios vidudienį kvietė į gražią šventę Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijoje. Joje minimas jubiliejus – Vytauto Didžiojo vardo suteikimo mokyklai 25-osios metinės.
Šventinė nuotaika gimnazijoje tvyrojo jau nuo spalio 22-osios popietės – vyko Vytautinės, tradicinė šventė, skirta Vytauto Didžiojo vardui paminėti. Į gimnazijos aktų salę kupini energijos ir džiugesio rinkosi pirmokai ir antrokai gimnazistai. Ypatingas jaudulys – pirmokų akyse. Jie tą dieną tarė gimnazisto priesaikos žodžius. Prasmingai nuskambėjo Paulės Narkevičiūtės (1b klasė) žodžiai: ,,Mokykla – antri namai. Čia prabėga gražiausi metai, atsiveria vartai į pasaulį, čia bręstame, mokomės, keičiamės. Tik siekiai, troškimų dvasia išlieka ta pati. Čia skiepijamos gyvenimo tiesos. Čia pirmą kartą prisiekiame.“
Su tuo jaunatvišku džiugesiu laukėme spalio 27-osios, kai gimnazijoje bus pakili Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Vytauto Didžiojo valanda. Valanda visų čia, Trakuose, gyvenančių, gyvenusių, dirbančių ir dirbusių, besimokančiųjų ir tų, kurie jau seniai baigė mokyklą, visų, kurie atvyks tą dieną į šventę būti kartu. Būti kartu ir dar kartą atsakyti sau į klausimą, ar išties esame verti Vytauto Didžiojo vardo.
Buvimas kartu permąstant, kokias prasmes mums atveria šis gimnazijos vardas ir 25-asis vardadienis, buvo išties gražus ir prasmingas.
Šventinę konferenciją sielą paliečiančiais poetės J. Vaičiūnaitės žodžiais pradėjo renginio vedėja Regina Bartusevičienė (direktoriaus pavaduotoja ugdymui): ,,Aukojamos mišios aušroj,/ Lyg monstrancija tekanti deganti saulė,/ Ir švyti deglas iš Žalgirio mūšio – / Ugnis ir gėla mūsų gyslose,/ Deglas plaukia vėl valtimi Trakuos,/ Kur rinkosi begalės prosenių,/ Riterių, kardus atnešusių Vytautui.“ Šie žodžiai nuteikė atsakingai rimčiai – juk esame po Vytauto Didžiojo dangumi, esame jo vardo palaiminti. Svarbiausias istorines akimirkas susirinkusiems priminė filmas apie gimnaziją ,,Vakar ir šiandien“ (UAB ,,Aidas“, vadovas Česlovas Rulevičius). Filmą dalinai finansavo Trakų rajono savivaldybė pagal Kultūros projektų rėmimo programą.
Konferencijoje dalyvavo daug svečių: Vytauto Didžiojo vardo suteikimo Trakų 2-ajai vidurinei mokyklai krikštatėviai: Ingė Lukšaitė (kultūros istorikė, profesorė, habilituota humanitarinių mokslų daktarė, paminklinio akmens atidengimo šventės garbioji viešnia) ir Halina Kobeckaitė (Lietuvos diplomatė, vertėja, žurnalistė, humanitarinių mokslų daktarė, 1990 m. buvusi Tautinių mažumų departamento pirmininkė). Deja, šventėje negalėjo dalyvauti dar du krikštatėviai: Algirdas Avižienis, 1990 m. buvęs Kauno Vytauto Didžiojo universiteto rektorius, ir Darius Kuolys, 1990 m. buvęs ŠMM ministras.
Šventėje taip pat dalyvavo Dangutė Mikutienė (Lietuvos Respublikos Seimo narė, Sveikatos reikalų komiteto pirmininkė), Genoveita Krasauskienė (ŠMM viceministrė), Audronė Šuminienė (ŠMM pagrindinio ir vidurinio ugdymo skyriaus vedėjos pavaduotoja), Marija Puč (Trakų rajono savivaldybės mero pavaduotoja), Jonas Liesys (Trakų rajono administracijos direktorius), Karolina Narkevič (Trakų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja), Trakų rajono savivaldybės tarybos nariai: Nijolė Lisevičienė, Darius Mechovskis, Jurgita Čirienė, Gelena Drungilienė, Nijolė Romaškienė, Trakų seniūnas Kęstutis Vilkauskas, Trakų rajono savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Dalia Dzigienė ir vyriausioji specialistė Regina Žukienė.
Ypatingi svečiai – Vytautas Rūkas, Trakų Švč. Mergelės Marijos Apsilankymo bažnyčios monsinjoras klebonas, mokyklai padovanojęs Vytauto Didžiojo paveikslą ir paminklinį akmenį, ir Marija Draugelienė, lietuvių kalbos mokytoja metodininkė, knygos apie mokyklos istoriją pagrindinė sudarytoja, atsiminimų autorė. Beje, renginio metu ši knyga buvo pristatyta – 3b klasės gimnazistai Rugilė Lietuvninkaitė ir Gintautas Jurgelevičius skaitė keletą ištraukų iš šios knygos.
Gimnazijos direktorė Jolanta Martyncevienė dėkojo visiems, atvykusiems į šventę, ir sveikinimo kalboje, apžvelgdama mokyklos kaitą, pabrėžė, kad visada pagrindinė vertybė buvo, yra ir bus ŽMOGUS. Svarbu išlaikyti tvirtą savitos kultūros pagrindą ir prisijaukinti tai, kas nauja. Reikia nebijoti kaitos. Kaitos procese būtina PRISIMINTI (kas esame, koks mūsų vardas), SUŽINOTI (ar esame teisingame kelyje) ir PASITIKRINTI (ar nenukrypstame nuo savo vertybių).
Labai jausmingai apie Vytauto Didžiojo vardo suteikimą kalbėjo Ingė Lukšaitė, Halina Kobeckaitė. Viešnios akcentavo, kiek svarbu likti savame krašte ir koks prasmingas yra būtent mokytojo darbas. Ingė Lukšaitė teigė: ,,Prasmingesnio darbo kaip mokyti vaikus nėra.“ Halina Kobeckaitė ragino baigus mokyklą likti čia, Trakuose.
Ypač džiugiai nuteikė Trakų pradinės mokyklos sveikinimas, sukurtas interpretuojant K. Donelaitį: ,,Linkim šių rūmų gyventojams ant laurų neužsnūsti/ Ir su Vytauto Didžiojo vardu pulkus į priekį vesti,/ Ir nė vienam savo įdirbtų pozicijų neužleisti,/ Idant mokslo pasiekimai vis labiau džiugintų,/ O garbingas Vytauto vardas/ Kiekvienam čia esančiam stiprybės suteiktų.“ Daug gražių sveikinimų pasakė ir kitų Trakų rajono švietimo įstaigų vadovai.
Šiltais prisiminimais dalijosi Jonas Bagdonas ir Elvyra Janušauskienė, buvę gimnazijos direktoriai. Jie džiaugėsi, kad Vytauto Didžiojo vardas visada mokykloje buvo garbingai minimas: ,,Ir tegu gyvuoja, tegu auga, tegu klesti. Jei garbingai šį vardą nešėme, nešame – nešime visada.“
Konferencijos dalyviams nuostabius kūrinius dovanojo buvę mokiniai – Sandra Stasiūnaitė-Luskevičienė, Ieva Tijūnelienė, Kastytis Mikiška ir Trakų instrumentinės muzikos ansamblis ,,Serenada“. Jų atliktos dainos ,,Argi mes kalti “ ir ,,Meilės valsas “ dar labiau užbūrė šventine nuotaika.
Giedrius Arbačiauskas, Valstybinio jaunimo teatro aktorius, filmų garsintojas, dainų autorius ir atlikėjas, taip pat buvęs mūsų gimnazijos mokinys. Jis su begaliniu nuoširdumu ir vidine šiluma dėkojo mokyklai už žinias, už išugdytą mokėjimą mokytis, išradingumą. Aktorius susirinkusiems dovanojo tris nuostabius kūrinius. Viena daina, parašyta pagal V. Mačernio eilėraštį ,,Karalaitė“, gimusi dar besimokant mūsų mokykloje.
Smagius sveikinimus paruošė sportinių šokių studija ,,Gija“ (vadovė Loreta Januškienė) ir gimnazijos liaudiškų šokių grupė ,,Žarsteklis“ (vadovė Rimutė Blikertienė).
Šventė baigėsi. Laukia tolimesni darbai, kuriais turėsime įrodyti, kad nesustojome, kad išlaikydami senąsias tradicijas nebijome būti atviri kaitai ir naujovėms, kad bet kurią akimirką galėtume drąsiai sakyti, jog išties esame verti Vytauto Didžiojo vardo.
Dar kartą gimnazija dėkoja šventinės konferencijos rėmėjams: Trakų rajono savivaldybei, Linai Staknienei (Kaimo turizmo paslaugų ir pramogų komplekso ,,Riterio krantas“ direktorei), Jurgitai Čirienei (Poilsio ir pramogų centro ,,Salos“ direktorei), Ingridai Špakovskajai (kavinės ,,Kiubėtė“ vadovei), Kęstučiui Biekšai (UAB ,,Altitudė“ direktoriui), Vilmai Biekšaitei (Sveikatingumo ir poilsio parko ,,Slėnis“ direktorei).
Tikimės, kad ir toliau šviesime pasitikėjimu savimi, energija, gyvumu, drąsa, savigarba, kaip švietė kunigaikštis Vytautas Didysis.
ELENA LENKAUSKIENĖ,
Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos lietuvių kalbos mokytoja metodininkė