- Galvė - https://www.galve.lt -

Susitikimas su filosofu ir rašytoju Arvydu Juozaičiu

[1]

Lentvario miesto bibliotekoje svečiavosi ir su lentvariečiais bendravo filosofas, rašytojas Arvydas Juozaitis, šiuo metu kandidatuojantis į Lietuvos Respublikos Prezidento postą. Jis pristatė savo knygą „Tėvynės tuštėjimo metas“.
Arvydas Juozaitis – vienas Lietuvos Persitvarkymo Sąjūdžio pradininkų, sportininkas, publicistas, leidinių „Sąjūdžio žinios“, laikraščio „Šiaurės Atėnai“ ir „Naujoji Romuva“ redaktorius ir visuomenės veikėjas, humanitarinių mokslų daktaras. Parašė ne vieną dešimtį knygų. Sukūrė istorinę literatūrinę „Baltijos trilogiją“: „Karalių miestas be karalių“ (I. Simonaitytės premija), „Ryga – niekieno civilizacija“ (Baltijos Asamblėjos premija), „Klaipėda – Mėmelio paslaptis“.
„Tėvynės tuštėjimo metas“ – knyga, kurią Arvydas Juozaitis rašė septyniolika metų. Pagrindinė knygos tema – iki šiol neregėtai gausus jaunosios lietuvių kartos emigravimas iš Tėvynės, valstybingumo nuosmukis, nacionalinės idėjos krizė. Ar Lietuva išliks išgyvendama savo tapatumo nuosmukį? Kur tie šaltiniai, iš kurių galime semtis jėgų spartėjančiam Tėvynės nykimui sustabdyti?
Susitikime buvo kalbama aktualiomis gyvenimo Lietuvoje temomis. Anot Arvydo Juozaičio, Jono Avyžiaus romanas „Sodybų tuštėjimo metas“ yra laikomas lietuvių literatūros klasika, kuri neišnyksta pasitraukus iš šio pasaulio autoriui. Abi šios knygos panašios ne tik savo pavadinimais, bet ir turinio, idėjų prasme. Jono Avyžiaus herojų palikuonys, tuštėjant sodyboms, vėl įsikuria Lietuvos miestuose ir gyvenvietėse, o šio laikmečio Tėvynės tuštėjimo metas yra kur kas skaudesnė dabarties realybė – Lietuva per paskutinius dvidešimt metų prarado trečdalį savo gyventojų. Autorius pabrėžė, kad emigrantų vaikai nebemoka gimtosios kalbos, o juk kalbos gynimas ir išlikimas turi būti valstybės reikalas. Knygoje autorius išreiškia savo nuomonę apie dvigubą pilietybę: „Akivaizdu, kad tie, kurie jos siekia, Lietuvos savo namais nebelaiko. Jeigu laikytų – žinotų, kad reikia sugrįžti, kad antros tėvynės nebūna.“ Anot Arvydo Juozaičio, emigravę žmonės, gavę antrąją pilietybę, dažnai pamiršta savąją. Susitikime paliestos ir kitos opios gyvenimo Lietuvoje sritys: ekonomika, švietimas, kultūra, diskutuota apie esamas socialines problemas, vaiko teisių apsaugos įstatymą. Susirinkusieji Arvydui Juozaičiui taip pat pateikė klausimų, susijusių su artėjančiais rinkimais į Lietuvos Respublikos Prezidentus. Arvydas Juozaitis nustebo ir apsidžiaugė, pamatęs jam skirtoje leidinių parodoje savo pirmąją knygą ,,Sąjūdis ir demokratija“.
Susitikimo pabaigoje rašytojas padovanojo Lentvario bibliotekai savo knygą ,,Kraštai ir žmonės“ su autografu, o renginio dalyviai palinkėjo Arvydui Juozaičiui naujų kūrinių, sveikatos ir sėkmės kandidatuojant į Lietuvos Respublikos Prezidento postą.

KRISTINA MEČKOVSKA,
Trakų viešosios bibliotekos Lentvario filialo vedėja