DANGUOLĖ MOCKUVIENĖ
Trakų r. sav. viešosios bibliotekos Rūdiškių filialo vyr. bibliotekininkė
2013 metai buvo paskelbti Tikėjimo ir Tarmių metais. Mūsų gimtoji kalba yra seniausia gyvoji indoeuropiečių kalba, o jos tarmės, patarmės ir šnektos – labai svarbi tautos kultūros paveldo dalis. Tarmių amžius – apie 1000 metų, todėl jos yra svarbus šaltinis tautos ir ypač kalbos istorijai.
Kalba – kiekvienos tautos mąstymo išraiška. Savo kalba tauta perteikia savitą pasaulio suvokimo būdą. Kaip teigė prof. A. Girdenis, kiekviena tarmė, net nedidelė atskiro kaimo pašnektė turi tik jai būdingų, subtilių, sunkiai aprašomų intonacinių bei reikšminių niuansų, kurių negalima nei pakartoti, nei perteikti jokia kita tarme ar kalba.
Kūrė pasakas
Rūdiškių bibliotekos skaitytojai Saulė Paliulytė ir Vilius Ugianskas dalyvavo respublikiniame pasakų kūrimo konkurse ,,Lai skamba pasakos tarmėmis“, kurį organizavo Vilniaus apskrities Adomo Mickevičiaus biblioteka ir leidykla ,,Kalendorius“. Konkurso dalyviai susipažino su lietuviškom tarmėm, su tėvų, senelių gimtąja šnekta. Tai buvo be galo įdomi patirtis, juk dabar tiek mokykloje, tiek namuose kalbama literatūrine kalba. Tarmių žinovų ir puoselėtojų liko tik vienas kitas...
Laureatai
Vertinant kūrinius, buvo atsižvelgta į krašto tarmės naudojimą, turinio dėstymą, kūrybiškumą, originalumą. Saulė ir Vilius konkurse tapo laureatais - jų pasakos buvo įvertintos padėkomis ir atminimo dovanomis. Šių vaikų kurtos pasakos persiųstos knygai „Lietuvos vaikų pasakos“, kur jos bus dar kartą skaitomos bei vertinamos, o geriausios patalpintos į knygą. Rezultatai apie rūdiškiečių kurtų pasakų patekimą į knygą paaiškės jau šį pavasarį.
.Lietuvių kalbos instituto mokslo darbuotoja Dr. Asta Leskauskaitė Saulės pasaką įvertino kaip labai įdomią, su netradiciniu pasakos siužetu ir vaizdinga tarme.