Priklausomai nuo to, kieno paklausite, odos priežiūros rutina gali reikšti milijoną skirtingų dalykų. Ar tai yra kartkartėmis užsidėti su spuogais kovojančią lakštinę kaukę? Išdėlioti visus 18 brangių serumų į eilutę, kad sukurtumėte tobulą asmenukę? Skaityti ir kažkaip suprasti vadovėlinį ingredientų sąrašą ant kiekvieno kosmetikos produkto? O gal tai reiškia kruopščiai užtepti reikiamą receptinio kremo kiekį, kad nuramintumėte psoriazės plotelį ir nesijaustumėte taip, lyg jūsų oda būtų pernelyg riebi?
Tiesa ta, kad tai gali reikšti visus šiuos dalykus, o kiekviena odos priežiūros rutina yra unikali ir individuali, kaip ir žmogus, kuris jos laikosi (arba bando laikytis). Tačiau, kadangi odos priežiūra tapo madingesnė, o jos apibrėžimas - platesnis, pradedančiajam ją pradėti taip pat tapo šiek tiek baugiau ir painiau.
Kokie yra pagrindiniai odos priežiūros žingsniai?
Odos priežiūra neturi būti sudėtinga, jei nenorite, kad ji tokia būtų. Trys pagrindiniai odos priežiūros procedūros etapai yra valymas, drėkinimas ir tepimas apsauginiu kremu nuo saulės (ne mažiau kaip SPF 30 ir plataus spektro). Kiekvieną rytą ir vakarą turėtumėte valyti ir drėkinti odą. Kiekvieną rytą taip pat turėtumėte tepti apsauginį kremą nuo saulės, tačiau šiuos du veiksmus galite derinti naudodami drėkinamąjį kremą, turintį bent 30 SPF ir plataus spektro apsaugą. Dieninį drėkinamąjį kremą su SPF galite naudoti ir naktį, nors gali būti, kad storesnis produktas labiau drėkina ir geriau tinka naudoti naktį, nes nereikia rūpintis, kad ant jo būtų galima užtepti makiažą - be to, nereikia rūpintis SPF apsauga miegant.
Jei dieną naudojate sunkų makiažą arba apsauginį kremą nuo saulės, gali būti, kad jūsų valiklis nenuplauna viso makiažo arba vis tiek palieka riebumo pojūtį, pataria shop.kosmetikosdnr.lt. Tokiu atveju jums gali praversti dvigubas valymas - procesas, kurio metu pirmiausia prausiamasi aliejinio pagrindo valikliu, o po to ant vatos tamponėlio tepamas vandens pagrindo valiklis arba micelinis vanduo, kad pašalintumėte viską, kas liko. Tačiau dvigubas valymas nėra privalomas.
Serumus, tonikus, šveitiklius ir receptines priemones reikėtų naudoti po valymo, bet prieš drėkinimą.
Skamba įgyvendinamai, tačiau norite išspręsti ir konkrečią odos problemą?
Jei norite išspręsti konkrečias odos problemas, jums yra reikalingi grožio priežiūros produktai, kurių sudėtyje yra konkrečių veikliųjų medžiagų. Veikliosios sudedamosios dalys - tai gaminyje esančios cheminės medžiagos arba junginiai, kurie iš tikrųjų gydo jūsų odą nuo konkrečios problemos. Pavyzdžiui, jei perkate produktą, skirtą spuogams gydyti, veiklioji sudedamoji dalis - tai ingredientas, kuris labiausiai padeda išvalyti spuogus.
Kai kurios veikliosios medžiagos gali būti išskirtos gaminio etiketėje, nes jas griežčiau reglamentuoja. Tačiau iš tikrųjų atsakingos institucijos netestuoja kosmetinių odos priežiūros priemonių saugumo ar veiksmingumo, todėl dažniausiai nežinome, kaip gerai jos veikia. Todėl visada tenka bandyti ir klysti, kai reikia nustatyti konkrečiai odai skirtą odos priežiūros procedūrą.
Vis dėlto daugumos veikliųjų medžiagų naudojimas yra pagrįstas tam tikrais tyrimais, todėl turime bent teorinę medžiagą apie tai, ką jos gali daryti ir kaip gerai tai daro.
Kaip sužinoti, kurios veikliosios medžiagos tinka mano odai?
Tinkamų veikliųjų ingredientų pasirinkimas priklauso nuo konkrečių odos problemų, kurias tikitės išspręsti. Štai kelios dažniausiai pasitaikančios problemos:
Senėjimo požymiai
Kai kurie dažniausi senėjimo požymiai yra fotosenėjimas, tamsios dėmės, raukšlės ir suglebusi oda.
Ingredientai, kurie gali padėti:
- Retinoidai: Šie junginiai - retinolis, retinalas (arba retinaldehidas), retinoinė rūgštis ir sintetiniai retinoidai - yra vienas iš dviejų įrodytų būdų užkirsti kelią senėjimo požymiams. (Retinoidai, kurie yra vitamino A formos, veikia skatindami odos ląstelių šalinimo procesą iš apačios, todėl oda tampa lygesnė, sumažėja senėjimo požymių ir spuogų. Jų būna tiek receptinių, tiek nereceptinių, todėl, jei jūsų netenkina nereceptinio preparato rezultatai, pasitarkite su dermatologu dėl receptinio preparato įsigijimo. Retinoidai taip pat garsėja tuo, kad pradėjus juos naudoti pirmą kartą, jie sukelia dirginimą, todėl labai svarbu iš pradžių juos naudoti tik kelias dienas per savaitę, o iš karto po naudojimo odą tepti drėkinamuoju kremu.
- Apsauga nuo saulės: Prieš tai tikriausiai naudojote apsauginį kremą nuo saulės, kad išvengtumėte nudegimų saulėje, kurie yra viena iš UV spindulių daromos žalos formų. Tačiau ar žinojote, kad ultravioletiniai spinduliai gali sukelti ir kitokią žalą? Ši žala gali sukelti tamsias dėmes, raukšles ir kitus senėjimo požymius? Tai tiesa. Apsisaugoti nuo to - ir, žinoma, nuo odos vėžio - yra pagrindinė priežastis kasdien naudoti apsauginius kremus nuo saulės. Būtinai naudokite apsauginį kremą nuo saulės, kuris turi ne mažesnį kaip SPF 30 ir plataus spektro apsaugą, t.y. apsaugo ir nuo UVA, ir nuo UVB spindulių. Nors makiažo sudėtyje esantis apsauginis kremas nuo saulės neįskaitomas į kasdienį SPF, drėkinamajame kreme esantis apsauginis kremas nuo saulės gali būti įskaičiuotas į kasdienį SPF, jei juo tepate ne tik veidą, bet ir ausis bei kaklą.
- Niacinamidas: Tai vitamino B3 (niacino) forma, kuria galima tepti odą. Kai kurie tyrimai rodo, kad jis gali būti naudingas kovojant su spuogais, rožine ir senėjimo požymiais, įskaitant hiperpigmentaciją, smulkias linijas ir raukšles.
- Keramidai: Keramidai yra tarpląsteliniai lipidai, t.y. jie užpildo tarpą tarp odos ląstelių raginiame sluoksnyje (išorinis apsauginis odos sluoksnis). Jūsų oda pati gamina keramidus - be jų oda nesugebės veiksmingai sulaikyti drėgmės ir dirgiklių. Vietinio poveikio keramidų gali būti tiek receptinėse priemonėse nuo egzemos, tiek ir be recepto parduodamuose produktuose.
- Vitaminas C: Taip, vitaminas C! Šis vitaminas būtinas kolagenui ir kitiems svarbiems organizmo junginiams gaminti. Naudojamas lokaliai, jis gali veikti kaip antioksidantas, todėl apsaugo nuo UV spindulių daromos žalos. Jis taip pat gali slopinti melanino (pigmento) gamybą odoje, todėl yra geras pasirinkimas šviesinti tamsias dėmeles, atsiradusias dėl fotosenėjimo ar kitų pažeidimų. Tačiau saugokitės, nes visos vitamino C formos nėra vienodos - kai kurios yra veiksmingesnės arba mažiau veiksmingos ar stabilesnės už kitas. Etiketėje ieškokite tokių sudedamųjų dalių kaip magnio askorbilfosfatas, askorbil-6-palmitatas, askorbo rūgšties sulfatas arba L-askorbo rūgštis (dar vadinama tiesiog askorbo rūgštimi).
- Peptidai: Peptidai yra baltymų statybinės medžiagos. Juos sudaro trumpos aminorūgščių grandinės. Odos priežiūros srityje apie peptidus dažniausiai kalbame kaip apie kolageno - baltymo, kurio reikia odai išlaikyti savo struktūrą - statybą. Skirtingi peptidų tipai gali skirtingai stiprinti jūsų kolageną, tačiau dažniausiai pasitaikantys yra signaliniai peptidai, kurie gali ir skatinti odos kolageno gamybą, ir lėtinti natūralų kolageno irimą.
Aknė
Nors aknė yra labai paplitusi, ji yra daug sudėtingesnė, nei dauguma mūsų įsivaizduoja. Pavyzdžiui, yra įvairių rūšių spuogų (baltagalviai, juodagalviai ir pan.), kurie gali būti uždegiminiai (raudoni, patinę, skausmingi) arba ne. Spuogams taip pat gali turėti įtakos daugelis jūsų gyvenimo veiksnių, pavyzdžiui, hormonai. Taigi, jei jūsų aknė yra sunki arba jei be recepto parduodamos priemonės nepadeda, svarbu apsilankyti pas dermatologą, kuris gali jums paskirti ką nors veiksmingesnio.
Ingredientai, kurie gali padėti:
- Retinoidai (žr. pirmiau).
- Cheminiai šveitikliai: Galbūt jau esate susipažinę su fiziniais šveitikliais, pvz., šveitikliais ir šepetėliais. Nors jie puikiai pašalina negyvą odą, galinčią užkimšti poras, jie nėra labai švelnūs. Todėl daugelis dermatologų savo pacientams rekomenduoja naudoti cheminius eksfoliantus, tarp kurių yra ir alfa hidroksirūgščių (pvz., pieno rūgšties ir glikolio rūgšties), ir beta hidroksirūgščių (iš esmės tik salicilo rūgšties). Šios priemonės ne fiziškai nušveičia negyvas odos ląsteles nuo veido, o suardo ryšius tarp tų ląstelių, kad galėtumėte lengvai jas nuvalyti. Jų yra įvairiuose kosmetikos produktuose, įskaitant valiklius, tonikus, kaukes ir serumus.
- Benzoilo peroksidas: Skirtingai nei salicilo rūgštis, benzoilo peroksidas gali sunaikinti bakterijas, kurios dažnai sukelia spuogų uždegimą. Todėl dažnai rekomenduojama naudoti ir benzoilo peroksidą, ir salicilo rūgštį, kad būtų lengviau įveikti lengvus ir vidutinio sunkumo spuogus. Esant sunkesniems spuogams, gali prireikti retinoidų ar kito receptinio gydymo. Tiek salicilo rūgštis, tiek benzoilo peroksidas taip pat gali sudirginti ar išsausinti odą, todėl naudojant šiuos ingredientus svarbu naudoti drėkinamąjį kremą.
- Niacinamidas (žr. pirmiau).
- Azelaino rūgštis: Tai mielių, miežių ir kviečių sintetinama rūgšties rūšis, kuri, kaip manoma, turi švelnų šveičiamąjį poveikį. Tyrimais įrodyta, kad ji veiksmingai valo ir spuogus, ir į spuogus panašius iškilimus, kurie yra dažnas rožinės simptomas. Jo yra receptinių ir be recepto parduodamų formų.
Randai ir spalvos pokyčiai / hiperpigmentacija
Deja, be recepto parduodamos aktualios randų gydymo priemonės nėra pagrįstos daugybe įrodymų. Kas veikia? Drėkinimas ir laikas. Jei tai nepadeda, turėtumėte pasitarti su dermatologu dėl kitų galimybių, tarp kurių gali būti receptinės vietinio poveikio priemonės arba gydymas lazeriu.
Tačiau kai kalbama apie tamsias dėmes, melasmą ar kitas hiperpigmentacijos problemas, galite išbandyti šviesinančias sudedamąsias dalis, pavyzdžiui, vitaminą C ir hidrochinoną.
Ingredientai, kurie gali padėti:
- Vitaminas C (žr. pirmiau).
- Cheminiai šveitikliai (žr. pirmiau).
- Retinoidai (žr. pirmiau).
- Apsaugos nuo saulės priemonės: Apsaugo nuo tamsių dėmių tamsėjimo. Nauji tyrimai rodo, kad matoma šviesa, įskaitant šviesą, sklindančią iš mūsų prietaisų, pavyzdžiui, telefonų ir nešiojamųjų kompiuterių, gali būti hiperpigmentacijos, ypač melasmos, paūmėjimo veiksnys. Kai kurie ekspertai rekomenduoja žmonėms, bandantiems spręsti šias problemas, rinktis apsauginius kremus nuo saulės, kurių sudėtyje, be kitų SPF sudedamųjų dalių, yra geležies oksidų, blokuojančių matomą šviesą. Turėsite patikrinti sudedamąsias dalis, kad sužinotumėte, ar jūsų kremas nuo saulės turi jų, bet žinokite, kad atspalvį turintys kremai nuo saulės paprastai turi geležies oksidų.
- Hidrochinonas: (iki 2 % koncentracijos), o didesnio stiprumo hidrochinono galima įsigyti be recepto.
Sausa ir jautri oda
Sausa oda taip pat būna jautri, o sausa oda gali būti odos ligų, dėl kurių oda tampa jautresnė, pavyzdžiui, egzemos, simptomas. Todėl sausai odai skirti produktai dažnai tinka ir jautriai odai, bet ne visada.
Jei turite jautrią odą (tai reiškia, kad esate linkę į dirginimą ar alergines reakcijas arba sergate tokiomis odos ligomis kaip egzema, psoriazė ar rožinė), ypač svarbu žinoti, kad produktai, kurių sudėtyje yra parabenų ir kvapiųjų medžiagų, gali sukelti alerginę reakciją. Taip pat patartina išbandyti bet kokį naują produktą ant vidinės rankos dalies prieš naudojant jį ant viso veido.
Ingredientai, kurie gali padėti:
- Hialurono rūgštis: Hialurono rūgštis natūraliai randama odoje ir veikia kaip drėkinanti medžiaga, t.y. ji gali pritraukti drėgmę į odą.
- Skvalano aliejus: Skvalanas yra lengvas drėkinamasis aliejus, kuris imituoja sebumo - odos gaminamos riebios medžiagos - sudedamąją dalį. Vietinio naudojimo skvalano poveikio odai tyrimų yra nedaug, tačiau apskritai jis veikia kaip minkštiklis, o tai reiškia, kad gali įsiskverbti į tarpus tarp odos ląstelių, todėl veidas tampa lygesnis ir labiau sudrėkintas, bet nėra per sunkus ar užkemšantis.
- Koloidiniai avižų dribsniai: Koloidiniai avižiniai dribsniai gaminami sumalant avižas ir sumaišant jas su vandeniu ar kitu skysčiu. Specialistai rekomenduoja jį specialiai sausai ir jautriai odai, įskaitant aktyviai sudirgusią odą, kai natūraliam odos barjerui gali prireikti papildomos pagalbos.
- Bakuchiolis: Tai yra augalinis ekstraktas, kuris, kaip rodo ankstyvieji tyrimai, gali turėti teigiamą poveikį odai, ypač senėjimo požymiams, tačiau nedirginti. Jis dažnai vadinamas „natūralia retinolio alternatyva“, nors įtikinamų įrodymų nėra daug. Tačiau ekspertai teigia, kad bakuchiolis gali būti geras pasirinkimas - ypač jei jūsų oda per jautri retinoidams.
- Niacinamidas (žr. pirmiau).
- Keramidai (žr. pirmiau).
