Trakų istorijos muziejus, spalio 27 dieną kviečia istorija besidominčią visuomenę į Trakų salos pilies didžiojoje menėje vyksiantį tradicinį renginį, skirtą Vytauto Didžiojo 580- osioms mirties metinėms paminėti. Renginio metu bus pristatytas Trakų istorijos muziejaus leidinys „Vytautas Didysis ir jo epocha“, istorikas dr. doc. Rimvydas Petrauskas skaitys paskaitą „Vytauto vainikas. Neįvykusios karūnacijos ir „dingusios“ karūnos reikšmės“. Skambės viduramžių muzika. Gotikine arfa ir išilgine fleita gros Bazelio Senosios Muzikos Instituto ir Fribūro (Šveicarija) universiteto absolventė Ieva Baublytė.
Temas diktuoja lankytojai
Didžiojo kunigaikščio atminimui skirti istoriniai vakarai muziejuje buvo pradėti organizuoti netrukus po nepriklausomybės atgavimo. Ilgainiui jie tapo tradicija. Apie Vytautą Didįjį, jo epochą, pranešimus ruošė muziejaus darbuotojai, o nuo 2000-ųjų metų savo žiniomis su plačiąja visuomene kviečiami pasidalinti istorijos tyrėjai. Renginių metu kalbama apie tai, kas mažiau žinoma, apie tai, ko neperskaitysi mokyklos vadovėlyje. Tradicinio vakaro temas diktuoja lankytojų susidomėjimas. Dažnas susidomi: ką tais laikais, kai gyveno kunigaikštis Vytautas, žmonės valgė, kaip rengėsi, ar rašydavo laiškus ir kas juos gabendavo. Pagal tai ieškoma dirbančio ta linkme mokslininko. Buvo pranešimų specialiojoje literatūroje jau publikuotomis temomis ir temomis, kurios būna dar tik nagrinėjamos, apie kurias informacija nebuvo viešinta. Bet kokiu atveju, galimybė betarpiškai užduoti rūpimą klausimą vienos ar kitos srities žinovui — neįkainojama.
Apie karūnos likimą
Prisimenant renginio istoriją, įsiminė daug nuostabių akimirkų, praleistų po reprezentacinės menės skliautais. Apie Vytauto Didžiojo tėviškę, Senuosius Trakus, čia pasakojo jų tyrėjas, archeologas dr. Albinas Kuncevičius. Apie neįmintas mįsles, dėl kurių daug metų nenurimsta ne tik istorikai, savo pasvarstymais dalinosi dr. Artūras Dubonis. Vytauto dvarą, jo struktūrą bei kasdienybę analizavo dr. Rimvydas Petrauskas. Apie dvaro užkulisius, gyvenseną pasakojo dr. Rūta Čapaitė, kostiumo raidą LDK pristatė dr. Rūta Guzevičiūtė, dvasinio paveldo klodą praskleidė ir sąsajų su Vytauto epocha bei užkoduotos legendose informacijos ieškojo etnologė Gražina Kadžytė. Apie Didžiojo kunigaikščio insignijas, Katedroje rastą žiedą (menamai galėjusį priklausyti valdovui) svarstė archeologas dr. Eugenijus Svetikas. Kodėl Vytautą vadiname Didžiuoju aiškino istorikas Tomas Baranauskas, o politologė Inga Baranauskienė bandė į Vytautą Didįjį pažvelgti ne kaip į politiką, o kaip į žmogų, kuris, kaip ir kiti mirtingieji, svajojo, mylėjo ir kentėjo. Dr. Giedrės Mickūnaitės paskaitoje dėmesys buvo skirtas kunigaikščio veiklos vertinimams ir atminimui.
Apie Vytauto Didžiojo karūnavimą ir iš Niurnbergo siųstos karūnos likimą kalbama dažnai. Ir tik retas žino, kad tai nebėra paslaptis. Apie tai trečiadienį ir kalbės istorikas R.Petrauskas.
Leidinyje „Vytautas Didysis ir jo epocha” surinkti 2000- 2010 metais skaitytų pranešimų pagrindu parašyti straipsniai.
Renginys įvyks spalio 27 dieną Trakų salos pilies didžiojoje menėje. Renginio pradžia 17.30 val.
Įėjimas laisvas.
Brigita Balčytienė,
Trakų istorijos muziejaus Ryšių su visuomene ir
edukacijos skyriaus vedėja{jcomments on}