Prenumeruokite laikraštį „Galvė“ antram šių metų pusmečiui. Kaina 25 eurai.  

Trakų ir Lentvario gatvėms prižiūrėti – 400 tūkst. eurų

Sutartyje su savivaldybe teigiama, kad 20 cm sniego storis ant gatvių yra normalu

Už lango sninga ilgiau nei pusdienį? O gal visą naktį? Tad nesitikėkite išvažiavę į Trakų ar Lentvario gatves pamatyti stebuklą. Pasirodo, tokiomis sudėtingomis oro sąlygomis, jei sninga be perstojo šešias valandas ir ilgiau, Trakų kelininkai pagal pasirašytą sutartį su savivaldybe gali sau ramiai laukti, kol nustos snigti. Pasirodo, net ir 20 cm storio sniego sluoksnis ant gatvių tokiomis oro sąlygomis yra normalu. Beje, Vilniaus gatves prižiūrinčios bendrovės „Grinda“ atstovai prisipažino, kad tokias eilutes iš sutarčių jau seniai yra išbraukę. Mat, nepaisant to, kiek nepertraukiamai besnigtų, juk greitosios medicinos pagalbos automobiliams ir ugniagesiams vistiek reikia paruošti kelius.
Tačiau praėjusią savaitę po „Galvės“ publikacijos apie neįveikiamas Lentvario ir Trakų gatves, laikraščio redakcija sulaukė miesto gyventojų nustebusių atsiliepimų, kiek daug valytuvų po eilinio snygio pasipylė į gatves. „Pasirodo, yra ir technikos, ir pajėgumų”, – sakė į redakciją skambinęs Trakų gyventojas Jonas. Už Trakų ir Lentvario miestų teritorijų ir aplinkos tvarkymą yra atsakinga UAB „Trakų paslaugos”. Bendrovės vadovas Mantas Orintas dar ir prieš tai laikėsi savo nuomonės, kad ir Trakų miesto, ir Lentvario gatvės valomos gerai.

Gatvės valomos suderinus su savivaldybe ir nustojus snigti
Manto Orinto teigimu, pagal šiuo metu galiojančią sutartį su Trakų rajono savivaldybe, žiemos sezono metu pirmiausia valomos gatvės, kuriose turi būti užtikrintas svarbiausių objektų nepertraukiamas darbas ir būtiniausių paslaugų teikimas (t.y. medicinos įstaigų, mokyklų, laidojimo apeigų teikimo, viešojo transporto eismas ir pan.), taip pat sankryžos, įkalnės ir nuokalnės, po to valomos kitos gatvės (tarp daugiabučių namų ir t.t.), šaligatviai (pėsčiųjų takai) ir automobilių stovėjimo aikštelės pagal konkretų užsakovo įgaliotų darbuotojų nurodymą. Gatvių važiuojamosios dalysvalomos tik nustojus snigti, suderinus su užsakovu. Sningant ir/arba pustant sniego storis ant važiuojamosios dalies gali būti ne storesnis kaip 10 cm, suslėgto (prispausto) – 5 cm. Esant ypač sudėtingoms oro sąlygoms, leistinas sniego storis – ne didesnis kaip 20 cm. Primename, kad ypač sudėtingos oro sąlygos yra tada, kai ilgiau kaip 6 valandas nuolat sninga ir/arba pusto, ilgiau kaip parą, tačiau su pertraukomis, sninga arba pusto, kai įšalęs kelias po lietaus apledėja, yra lijundra arba per parą kelias apledėja daugiau kaip 2 kartus. Nustojus snigti ar pustyti, esant nesudėtingoms oro sąlygoms, šaligatviai, perėjos, aikštės, pėsčiųjų takai, laiptai ir kitos viešosios teritorijos nuvalomos ir pabarstomos per 6 valandas. Ryte, esant slidžiai kelio, šaligatvių, pėsčiųjų takų ir kitų viešųjų teritorijų dangai, pirmą kartą smėliu, smėlio – druskos mišiniu arba kitomis slidumą mažinančiomis priemonėmis pabarstoma iki 7.30 val. ryto.

16 valytojų prižiūri šaligatvius
Bendrovės „Trakų paslaugos“ duomenimis, Trakų mieste šaligatvius ir pėsčiųjų takus prižiūri 7 valytojai, Lentvario mieste – 9. „Taip pat šaligatviai ir pėsčiųjų takai abiejuose miestuose papildomai prižiūrimi ir mechanizuotai, naudojant po 1 kompaktinės klasės traktoriuką, tačiau jau labai greitai, tikimės, dar iki naujųjų, papildomai bus pradėti eksploatuoti dar 2 nauji traktoriukai, kurių dėkatikimės užtikrinti operatyvesnę ir kokybiškesnę priežiūrą. Iš viso bus 2 traktoriukai šaligatvių ir pėsčiųjų takų priežiūrai Trakų mieste ir 2 traktoriukai – Lentvario mieste. Gatvių važiuojamųjų dalių ir automobilių stovėjimo aikštelių priežiūrai abiejuose miestuose yra naudojami 2 krovininiai automobiliai, komplektuoti su smėlio-druskos barstytuvais ir sniego valytuvais, 1 krovininis automobilis su smėlio-druskos barstytuvu ir 1 krovininis automobilis su sniego valytuvu, taip pat 3 traktoriai su sniego valytuvais ir smėlio-druskos barstytuvais”, – sako Mantas Orintas.

Paskaičiuokim broliai kurmiai
Pagal naująją sutartį planuojamas gatvių priežiūros paslaugoms Trakų ir Lentvario miestuose skirti biudžetas 12–ai mėnesių – 400 tūkst. eurų su PVM. Už šiuos pinigus „Trakų paslaugos“ įsipareigo jateikti gatvių važiuojamosios dalies, automobilių stovėjimo aikštelių, įvažiavimų ir praėjimų valymo žiemos ir vasaros sezono metu paslaugas, barstymo slidumą mažinančiomis medžiagomis smėlio – druskos mišiniu, smėliu arba druska paslaugas, sniego išvežimo paslaugas, žaliųjų plotų priežiūros paslaugas, viešųjų tualetų priežiūrą, nupjautos žolės, sąšlavų, lapų ir vėjo nulaužtų šakų išvežimą, gyvatvorių priežiūrą. „Vykdant sutartį, nurodyti preliminarūs paslaugų kiekiai gali kisti, neviršijant sutartyje nurodytos sutarties vertės. Trakų rajono savivaldybės administracija turi teisę sutarties vykdymo laikotarpiu įsigyti perkamų paslaugų ± 30 proc. nuo sutarties priede nurodytų paslaugų kiekių”, – aiškino Mantas Orintas.