Lietuvos vaikų ir moksleivių – liaudies kūrybos atlikėjų – konkursas „Tramtatulis“ šiais 2015-aisiais metais toks didelis, respublikinis, per visą Lietuvą trimis ratais sukantis, visus kampelius pasiekiantis, surengtas jau šeštąjį kartą.
Pirmajame, vietiniame rate, kuris šiemet įvyko 55 savivaldybėse, dalyvavo per 1000 vaikų. Regioniniai ratai buvo surengti Panevėžyje, Molėtuose, Varėnoje, Prienuose, Telšiuose ir Klaipėdoje, juose dalyvavo 598 atlikėjai. O į Kaune vykusį respublikinį ratą buvo atrinkta 250 vaikų. Tad nenuostabu, kad šeštajame „Tramtatulio“ konkurse vėl turime gausų talentingų vaikų būrį – laureato vardą pelnė net 46 dalyviai – pavieniai atlikėjai ir grupės, o diplomanto – 56.
Birželio 7 dieną visi konkurso laimėtojai vyko į Rumšiškių liaudies buities muziejų, kur vyko baigiamasis „Tramtatulio“ renginys. Visi laureatai bei diplomantai kartu su tėveliais bei mokytojais rinkosi mažytėje Lietuvos kopijoje, kurią galima pėsčiomis apeiti. Bevaikščiojant po sodybas galima išgirsti aukštaitišką, dzūkišką, mažlietuvišką, sūduvišką, žemaitišką žodį, dainą ir muziką, kad pajustumėm, koks įdomus ir savitas kiekvienas mūsų kraštas. Juk šiemet minime Lietuvos etnografinių regionų metus.
Tądien visi kartu minėjome ir Tėvo dieną. Nuo seno mūsų krašte tėvas buvo ir yra gerbiamas, jo žodis – tvirtas ir teisingas. Tėvelis, kaip ir dainose, augina sūnelį, labiausiai juo rūpinasi, moko darbų ir prie ūkio pratina. Bet ir dukra neužauga be tėvo užtarimo, tylaus pasidžiaugimo jos augimu, gražumu – tuomet ir jos dalia tiesiasi, sužydi, ir visur gyvenime jai sekasi. Ne veltui liaudies išmintis sako: Gera kaip pas tė́vą už pečiaus.
Iš Trakų rajono į šventę atvyko mūsų nugalėtojai: laureatė B. Kazlauskaitė, laureatas bei diplomantas M. Mockevičius bei diplomantė Neringa Mockevičiūtė. Savo pasirodymu visus džiugino 5 metų dainininkė Birutė Kazlauskaitė iš Trakų lopšelio-darželio „Ežerėlis“. Mažoji Birutė – guvi, linksma, aktyvi ir muzikali mergaitė, dažnai dalyvaujanti darželio bei miesto renginiuose, o labiausiai mėgsta dainuoti šeimos ir giminės šventėse. Konkursui Birutę parengė mokytoja Ana Gurska. Dvylikametis Martynas Mockevičius iš Valų kaimo šį kartą tapo laureatu kaip pasakotojas, bet jis ne tik pasakoja, ir kažin ką labiau mėgsta – dainuoti liaudies dainas ar groti smuiku. Martynas visur ir visada muzikuoja kartu su visa šeima. Tad ir konkursui jį paruošė cikri dzūkai tėvai Dalia ir Darius Mockevičiai. O prisirišimas prie savos dzūkų tautosakos persidavė ne tik iš tėvų, bet ir iš močiutės nedzingiškės Vandos Mockevičienės. Martynas labai veiklus, be muzikavimo dar mėgsta sportuoti ir su draugais pasibūti.
Visus „Tramtatulio“ laureatus – dainininkus, muzikantus, pasakotojus –galėsite pamatyti per LRT televiziją.
Šį konkursą rengė Molėtų, Varėnos, Prienų, Telšių rajonų, Panevėžio, Klaipėdos, Kauno miestų savivaldybės, kultūros centrai ir visas būrys „Tramtatulio“ draugų visoje Lietuvoje. Šią šventę organizavo Lietuvos liaudies buities muziejus, o visam vis augančiam, vis gražėjančiam „Tramtatulio“ sąjūdžiui vadovauja Lietuvos liaudies kultūros centras.
Tikimės, kad kitas „Tramtatulis“ po dviejų metų bus dar gausesnis ir skambesnis. Tad pradėkime ruoštis jau dabar...
Dalia Mockevičienė,
Trakų kultūros rūmų etnografė
www.trakietis.lt