Nuo šių metų kovo 17 iki balandžio 8 dienos Trakų rajono policijos komisariato viršininkas Valerij Vincukevič vyko į susitikimus su rajono gyventojais. Aptarta ne tik daugeliui itin aktuali kriminogeninė situacija, bet ir išgirsta, kuo piliečiai gyvena, atsakyta į iškilusius klausimus.
Visuomenė vis dar nėra pakankamai informuota
Valerij Vincukevič pastebi, kad visuomenei vis dar trūksta elementarios informacijos apie policijos pareigūnų veiklą. Svarbu yra susipažinti su problemomis, kad toliau pareigūnų darbas vyktų kuo operatyviau. Užduota nemažai klausimų, nesusijusių su policijos veikla, - žmonės iš tiesų nežino, ką pareigūnai veikia. Šiukšlinimas, gyvūnų priežiūra - teko aiškinti, kur galima dėl šių problemų kreiptis. Daugumai gyventojų atrodo, kad problemos - visiems akivaizdžios. Vis dėlto policija apie kai kurias negandas informuojama paskutinė, tad ne visais atvejais pavyksta pajėgas nukreipti ten, kur jų labiausiai reikia.
- Važiavau vienas <...> nesivežiau jokių savo darbuotojų tam, kad neiškiltų kokių nors nepatogumų, nes gali būti, kad žmonės, dirbdami ir gyvendami toje pačioje vietoje, prisibijo, todėl ne viską pasako, - savo motyvus aiškina V. Vincukevič.
Problemos iš tiesų yra bendros visur: bene opiausia - jaunimo užimtumo situacija. Ne vienoje seniūnijoje išgirsti panašūs nuogąstavimai dėl jaunimo keliamo triukšmo, įvardyti alkoholio vartojimo atvejai ir kt. Problema, anot viršininko, yra visos valstybės - jaunimas iš tiesų neturi, ką veikti. Trūksta sambūrio vietų.
Kaip teigia Trakų rajono policijos komisariato viršininkas, kitas apsilankymo įvairiose rajono vietose tikslas - prevencinis. Dabar tinkamas metas kalbėti apie artėjantį euro įvedimą ir galimus su tuo susijusius nusikaltimus. V. Vincukevič teigimu, nusikalstamos veikos - sukčiavimas - gali prasidėti jau nuo rugsėjo mėnesio. Tokių praktikų pavyzdžių Lietuvoje jau būta - rublių, taip vadinamų „vagnorkių“ keitimas į litus. Reikia žmones įspėti, kad nepasikliautų nepažįstamaisiais, kurie vaikšto į namus surašinėdami banknotų serijos numerius ar tiesiog siūlo pakeisti pinigus gatvėje.
Kuriame rajone opiausios problemos?
Kiekviena seniūnija mano, kad jų problemos - opiausios. Vis dėlto reikia džiaugtis, kad seniūnijose rimtų kriminogeninių problemų, kurias reiktų spręsti nedelsiant, nėra. Situaciją iš esmės kol kas valdyti pavyksta. Ne per seniausiai buvo susidurta su vagysčių banga Rūdiškėse, tačiau per keletą mėnesių buvo sulaikyta grupė asmenų ir problemą pavyko išspręsti. Be abejo, susitikimų metu buvo siekiama apčiuopti kuo daugiau panašaus pobūdžio problemų, tačiau ne visais atvejais pavyko. Iškilo daugiausiai smulkesnių bėdų, su kuriomis susiduria vietiniai gyventojai.
Sudėtingiausia yra tai, kad trūksta pajėgų, tad tenka tam tikrais atvejais persiorientuoti ar net kai ką nuskriausti. Kitas svarbus dalykas - žmonėms trūksta drąsos; asmenys žiūri į pareigūnus atsargiai, nepatikliai, informavimas apie galimas nusikalstamas veikas yra ribotas, tad ir adekvati policijos reakcija ne visada įmanoma.
Skatinamas bendradarbiavimas tarpusavy ir su policijos pareigūnais
Trakų rajono policijos komisariato viršininko V. Vincukevič teigimu, po šių susitikimų buvo nuspręsta reaguoti į alkoholio vartojimą viešose vietose. Iš karto po susitikimų buvo organizuotos policinės prevencinės priemonės šioms problemoms spręsti. Praktiškai visose seniūnijose, įvairiose rajono vietose, siekiant kontroliuoti situaciją, buvo pasiūlyta įrengti eismą ar automobilių stovėjimą ribojančius ženklus. Dabar viskas rajono seniūnų rankose. Štai Senuosiuose Trakuose ši problema jau išspręsta - apribotas automobilių eismas prie vienuolyno, tai - seniūnės operatyvumo rezultatas.
Paklaustas, ar bendruomenės yra iniciatyvios ir pačios linkusios spręsti susidariusias problemas, Trakų rajono policijos komisariato viršininkas teigia, kad yra ir tikrai aktyvių bendruomenių.
- Žmonės šaunuoliai - jie itin iniciatyvūs. Tiek lentvariečiai, tiek rūdiškiečiai. Itin noriu pasidžiaugti ir padėkoti Onuškio seniūnijos gyventojams, kurie patys visomis išgalėmis stengiasi palaikyti tvarką miestelyje.
V. Vincukevič džiugina tai, kad patys lentvariečiai jau pradeda klausti, kaip jie patys gali prisidėti prie saugesnio gyvenimo savo mieste. Be visuomenės pagalbos policija yra ne tokia pajėgi - atgalinis ryšys ar bendravimas yra būtinas, kad dauguma policijos veiksmų būtų produktyvūs.
Nors sąmoningas gyventojų reagavimas į nusikaltimą nėra dažnas dėl baimė būti identifikuotiems yra viena iš pilietiškumo stokos priežasčių, reikia pasidžiaugti, kad bent dalis gyventojų ima vadžias į savo rankas.
Trakų rajono policijos komisariato viršininkas ragina gyventojus būti drąsesnius ir nebijoti kreiptis iškilus sunkumams - pastebėjus galimas nusikalstamas veikas ar kylant abejonėms dėl netinkamų pareigūnų veiksmų.