Trakų politikai didžiųjų švenčių proga nusprendė savo gyventojams padaryti dovanėlę – perduoti Trakų rajono greitosios medicinos pagalbos paslaugų teikimą Vilniaus miesto savivaldybei. Nors arkliai viduryje brastos nekeičiami, pandemijos įkarštyje šios idėjos iniciatoriai aiškina, kad greitosios pagalbos paslaugų kokybė tik pagerės. Vis dėl to, kokių teigiamų pokyčių rajono gyventojams atneš reforma, neaišku.
Viena kalba, kita daro
Gyventojai dar neužmiršo, kaip prieš Seimo rinkimus rajono merė liberalė Edita Rudelienė skelbė apie būtinybę artinti medicinos paslaugas prie gyventojų, stiprinti ir plėsti rajono poliklinikos ir ligoninės funkcijas. Tačiau pakalbėjo vienaip, o daro priešingai.
Praėjusį ketvirtadienį Trakų rajono savivaldybės tarybos valdantieji pritarė sprendimui nuo kitų metų vasario 1 dienos perduotigreitosios medicinos pagalbos paslaugų teikimo Trakų rajono savivaldybėje funkciją Vilniaus miesto savivaldybei. Sutartis dar nepasirašyta, tačiau skuba inicijuoti permainas pandemijos metu, kai medicinos paslaugų teikimas vietos poliklinikose ir ligoninėje ir taip yra apribotas, stebina.
Kaip ne kartą apie nuostolingai dirbančias savivaldybės įmones rašiusi „Galvė“ pastebėjo, Trakų tarnautojai ir šį kartą kratosi atsakomybės toliau savo žinioje turėti greitosios medicinos pagalbos teikimą, nes paprasčiausiai nenori investuoti į rajono gyventojų sveikatą bei gyvybę – per brangu ir neturi vadybos įgūdžių.
Trakų greitosios medicinos pagalbos ekipažai pernai į pagalbą rajono gyventojams skubėjo beveik 7 tūkst. kartų arba maždaug 20 kartų per parą. Kas ketvirtą ligonį teko transportuoti į Vilnių.
Nors skelbiama, kad didelių permainų gyventojai neturėtų pajusti, nes Trakuose išliks greitosios pagalbos pastotė, jau dabar aišku, kad greitosios pagalbos ekipažai dirbs ne tik Trakų rajone, todėl pas ligonius jiems gali tekti skubėti iš kur kas toliau nei dabar. Taip pat jie užgaiš atsiliepti į pagalbos šauksmą, jei čia važinės rajono kelių ir užkampių nepažįstantys vairuotojai.
Neramina ir tai, kad piko metu, pakeliui iš sostinės jie paprasčiausiai užstrigs automobilių spūstyse. Trakų greitosios medicinos pagalbos skyriuje dirba 24 darbuotojai, jų likimas dar nėra aiškus.
Blogi rezultatai neša vien nuostolius
Įvertinus 2019 m. ataskaitas, Trakų pirminės sveikatos priežiūros centro Greitosios medicinos pagalbos (VšĮ Trakų PSPC GMP) skyriaus finansinės veiklos rezultatas yra 11 414,71 eurų. 2019 m. į šios veiklos ilgalaikį turtą įstaiga investavo 45 738 eurų. Neigiamą finansinio skyriaus veiklos rezultatų dalį įtakoja mažas paslaugų apmokėjimas už blogus darbo rezultatus bei išlaidos transporto remontui, kurios per metus siekia apie 22 000 eurų.
Dėl didelių aptarnaujamos teritorijos atstumų įstaiga nepasiekia gerų darbo rezultatų, todėl
negauna papildomo apmokėjimo iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo. Blogus darbo rezultatus įtakoja susisiekimo problemos teritorijoje, esančioje už Lentvario geležinkelio pervažos bei ilgas aptarnavimo laikas Rūdiškių, Onuškio ir Grendavės seniūnijose.
Nors pripažįstama, kad dabar keturi greitosios pagalbos automobiliai dažniau stovi garaže nei važinėja po rajoną, artimiausiu metu įstaiga turėtų investuoti į naujo GMP automobilio įsigijimą – apie 110 000 eurų, nes viena transporto priemonė yra pasenusi.
Siekiant užtikrinti efektyvų skyriaus darbą įstaiga taip pat turtėtų investuoti į darbuotojų darbo aprangą (vasarinė/žieminė apranga, avalynė - 48 000 eurų), informacinę sistemą (programinė įranga, planšetės (3 komplektai) - 10 200 eurų, personalo darbo sąlygų gerinimą (persirengimo kambarys, kriauklės įrengimas vairuotojų kambaryje), garažų remontą, darbuotojų kvalifikacijos kėlimą.
Skaitant apie tokių investicijų poreikį kyla elementarių klausimų, kaip medicinos įstaiga 21 amžiuje dar gali veikti be kriauklės rankų higienai užtikrinti.
Trakai įstrigo praeitame amžiuje
Svarstant greitosios medicinos pagalbos paslaugų teikimo perdavimą, Trakų rajono savivaldybės tarybos posėdyje ietis surėmė valdantieji ir opozicija, kuri vienbalsiai šūkavo, kad sprendimas šiai dienai yra nepamatuotas, nes nėra parengta galimybių analizė, neaiškios funkcijų perdavimo Vilniaus miesto savivaldybei, kai net esami greitosios medicinos pagalbos darbuotojai lieka nežinioje, ar jiems pavyks išlaikyti savo darbo vietas, nes susitarimas su Vilniaus miesto savivaldybe dar nėra pasirašytas ir funkcijas perimantis Vilnius dar nieko raštiškai negarantavo. Į tai atkreipė dėmesį Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos atstovas Vygandas Lenkauskas.
Tarybos posėdyje dalyvavęs Trakų rajono savivaldybės gydytojas Jonas Kriaučiūnas pakartojo pataruoju metu viešojoje erdvėje dažnai girdimus žodžius, kad Trakai yra atsilikę ir gyvena praeitame amžiuje. Jam užkliuvo, kad greitosios pagalbos darbuotojai iki šiol visus dokumentus pildo popieriuje, nors Vilnius jau seniai tai daro informacinių planšečių pagalba.
„Mes esame atsilikę. Nuvažiuokite į Santariškes ir pažiūrėkite, kaip atvažiuoja Vilniaus greitoji pagalba, ir pažiūrėkite, kaip važiuoja mūsų greitoji, atrodo, kad mūsų yra našlaičiai“, - apgailestavo ponas Kriaučiūnas, kuris neturėjo kitų idėjų kaip pagerinti Trakų rajono greitosios medicinos pagalbos vadybą, kaip tik atsikratyti šios funkcijos perduodant ją Vilniui.
Kad sprendimas nėra vienareikšmiškas, parodė ir tarybos balsavimas, nes jam nepritarė ne vien opozicija, bet ir valdančiosios daugumos atstovas Šarūnas Ūsas.
Brigada įsikurs ir Rūdiškėse?
Nuo 2012 m. sausio 1 d. greitosios medicinos pagalbos kvietimus iš Trakų miesto bei rajono gyventojų priima ir juos VšĮ Trakų pirminės sveikatos priežiūros centro greitosios medicinos pagalbos brigadoms perduoda Vilniaus miesto savivaldybės Viešoji įstaiga greitosios medicinos pagalbos stotis.
Tokiu principu taip pat turėtų būti centralizuojamos ir GMP brigadų paslaugos, kuomet priimdamas kvietimą GMP dispečeris iš karto matydamas, kuri GMP brigada suspėtų nuvykti iki kvietimo vietos ir laiku pacientui suteiktų pagalbą, galėtų kvietimą perduoti šiuo metu veikiančioms Vilniaus miesto savivaldybės GMP brigadoms. Tai ypač aktualu sprendžiant teritorijos, esančios už Lentvario geležinkelio pervažos, aptarnavimui.
Manoma, kad centralizavus GMP brigadų darbą, atsirastų galimybė vieną GMP pastotę vienai brigadai steigti Rūdiškėse. Ar Trakų politikų sumanymai bus realizuoti, nežino ir patys politikai. Kyla įspūdis, kad dabar svarbiausia atsikratyti šios funkcijos be aiškesnės vizijos, kaip viskas atrodys nuo kitų metų vasario 1 dienos.
Trakų politikų pažadas, kad Rūdiškėse atsiras GMP pastotė, kaip ir kalbos, kad esami 24 darbuotojai išlaikys savo darbo vietas, yra patvirtinti ne oficialiame dokumente, o šakėmis ant vandens. Trakų politikai neturi nė žalios supratimo, kas juos atstovaus derantis dėl kuo geresnių sąlygų perduodant gyvybiškai svarbias funkcijas Vilniui.
Trakų poliklinikos pozicija
VšĮ Trakų PSPC, vadovaujama direktorės Ramutės Malčienės, paaiškino „Galvei“, kad greitosios pagalbos funkcijas perdavus sostinei, šių paslaugų prieinamumas ir kokybė Trakų rajono savivaldybės gyventojams pagerėtų.
Vadovaujantis šiuo metu šalyje numatytu GMP finansavimo modeliu, teritorijai tenkantis brigadų skaičius apskaičiuojamas pagal gyventojų skaičių. Matant, kad kvietimo metu aptarnaujamoje teritorijoje nėra laisvų brigadų, dispečerinė gali perduoti kvietimą kitai aptarnaujamos teritorijos brigadai.
Tad jau ir šiuo metu Trakų GMP brigados aptarnauja Vilniaus GMP aptarnaujamas teritorijas ir atvirkščiai. Už GMP brigados iškvietimą iš svetimos teritorijos įstaigai mokama 57,92 euro.
Tai, kad 2019 m. svetimas teritorijas aptarnaujančios brigados 54 kartus skubėjo į Trakų rajoną, įstaigai kainavo 3127,68 euro, o šiemet per vienuolika mėnesių tokios pagalbos prireikė 58 kartus ir ji kainavo 3359,36 euro.
