Prenumeruokite laikraštį „Galvė“ antram šių metų pusmečiui. Kaina 25 eurai.  

Trakų rajone balsus ketinantiems pirkti politikams teks plačiau atverti pinigines

Daugėja švarios politikos šalininkų, pasiryžusių mokėti solidžias sumas už informaciją apie balsų pirkėjus

Prieš keletą metų į Trakų rajoną atsikėlęs gyventi informacinių technologijų ekspertas Marius Pareščius buvo stipriai nustebintas, kad vietos gyventojai rinkimų laukia, tikėdamiesi gauti vieną kitą papildomą eurą. „Trakų rajone balsų pardavimą ir pirkimą žmonės įvardina kaip tradiciją. Aš labai keistai pasijaučiau. Žmonės įsivaizduoja, kad rinkimų metu jie gaus kelis eurus, maisto produktų ar tiesiog butelį. Jie čia taip įpratę, kad nereikia galvoti, už ką balsuoti. Tiesiog, kas sumokės, už tą ir balsuos“, – pirmuosius įspūdžius apie Trakų rajono rinkimų tradicijas prisimena naujakurys.

Seka pasakas, kurių niekas neketina versti tikrove

Anot M. Pareščiaus, darbdaviai taip pat nesnaudžia. Savo pavaldiniams jie nesibodi teikti nurodymus, už kurią partiją konkrečiai reikia balsuoti ir kandidatą iš pateikiamo sąrašo pasirinkti. Arba politinė partija sukviečia miestiečius į kurią nors mokyklą ir pasakoja, kaip kitais metais ketina renovuoti mokyklą ir kaip konkretūs politikai prie to prisidėjo. „Man labai keista, nes taip perkama mūsų valia, perkami mūsų norai į gražesnį rytojų, mums sekamos pasakos, kurių niekas nė neketina pildyti. Arba politikai giriasi padarytais darbais, kurie jau buvo suplanuoti daug anksčiau, o juos įgyvendinant naudojamos europinės lėšos”, – stebisi politikų viliotiniu M.Pareščius.

Rinkti įrodymus apsimoka labiau nei parduoti balsą

Kaip ir per praėjusius rinkimus, taip ir šiemet, informacinių technologijų ekspertas ketina imtis vietos politikus itin erzinančios akcijos. „Kaip aktyvus bendruomenės narys pagalvojau, kad jeigu žmonės džiaugiasi gavę pinigų už savo balsą, tai gal jie dar labiau apsidžiaugtų gavę daugiau pinigų. Socialiniuose tinkluose pasiūliau 50 eurų tiems, kas suteiks man informacijos apie konkrečius asmenis, kurie perka balsus ir kokiais būdais jie tai daro. Žmonės pradėjo skambinti, teikti įrodymus, biuletenius, dovanėlių pavyzdžius. Kiekvienas žmogus, kurio informacija pasiteisino, gavo 50 eurų iš mano uždirbtų pinigų“, – apie per praėjusius rinkimus suorganizuotą papirkinėjimų įrodymų pirkimo akciją pasakoja neseniai į Trakų rajoną gyventi atsikėlęs M. Pareščius.

Jo teigimu, politikams tokia akcija  buvo ne į naudą, nes balsų kaina gerokai šoktelėjo. Beje, šiais metais prie aktyvaus rajono gyventojo jau ketina prisijungti ir keletas rajono verslininkų, kurie nori švaresnės politikos. „Beje, pavyzdį ketina perimti ir kiti regionai ir ketina pirkti informaciją apie balsus perkančius veikėjus“, – džiaugiasi akcijos sumanytojas.

Tikisi didesnio rajono pareigūnų atidumo

M. Pareščius apgailestauja, kad surinkti įrodymai dažnai lieka nepanaudoti. Pavyzdžiui, per praėjusius rinkimus policija aktyvių veiksmų ėmėsi tik po rinkimų. Belieka tikėtis, kad tiek rinkimus prižiūrintys pareigūnai, tiek rinkimų komisijos nariai, stebėtojai bus aktyvesni ir jei bus užfiksuoti nusižengimai ar įtarimai apie juos, informacija bus tikrinama iš karto, nelaukiant maksimalių terminų.

Aktyvus rajono gyventojas viliasi, kad šiais metais Trakų rajone pavyks valdžią kaip įmanoma išrinkti skaidriau ir neanuliuojant rinkimų rezultatų. „Per praėjusius mero rinkimus Trakų rajonas nuskambėjo per visą šalį. Balsus pirko visos partijos – vienos daugiau, kitos mažiau. Atšaukus rinkimų rezultatus dėl galybės pažeidimų, teko organizuoti naujus rinkimus. Žmonėms vėl reikėjo eiti iš naujo balsuoti, buvo taškomi valstybės pinigai, ir viskas tik dėl to, kad pareigūnai pražiopsojo jau vėliau į viešumą iškilusius pažeidimus rinkimų metu“, – sako M. Pareščius.

Kovoti sunku

Įrodymus apie balsų pirkimą besiruošiantis pirkti M. Pareščius pastebi, kad kartais situacijos būna labai dviprasmiškos.

„Situacija yra tokia, kad nėra aprašyta, kas yra įrodymai, perkant balsus ar skatinant rinkėjus balsuoti už vienus ar kitus kandidatus“, – teigia informacinių technologijų ekspertas. Anot jo, nėra aiškios ribos, kur yra tiesiog rinkiminė agitacija, o kur prasideda spaudimas balsuoti už vieną ar kitą kandidatą. „Kaip įrodyti, kad, pavyzdžiui, darbdavys įkalbinėja savo pavaldinį su šeima eiti balsuoti už konkrečią partiją, konkrečius kandidatus, nufotografuoti rinkimų biuletenį ir atnešti parodyti. Antraip darbuotojui grės sankcijos – premijų negavimas ar net atleidimas iš darbo“,  –apie sunkiai įrodomas, tačiau dažnai pasitaikančias situacijas rinkimų metu pasakoja M. Pareščius. Anot jo, nėra aišku, kaip surinkti įrodymus. Neaišku, ar galima filmuoti savo bendravimą su darbdaviu, ar galima paslapčia daryti garso įrašą. „Žmonės renka tuos įrodymus kaip kas moka, paskui paaiškėja, kad netinkamai. Dažnai kyla klausimų, ar aš galiu filmuoti žmogaus veidą, jo vaiką? Ar galiu tuos įrodymus atiduoti žurnalistams, ar tik policijos pareigūnams, ar galiu talpinti juos socialiniuose tinkluose. Gal pažeisiu žmogaus teisę į privatumą? Galiausiai, gal kaltas liksiu aš pats, bandydamas visais įmanomais būdais rinkti rinkimų metu vykstančių pažeidimų įrodymus“, – mintimis dalijasi už teisybę bandantis kovoti M. Pareščius.

Apie rimtus pažeidimus žmonės bijo pranešti

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininkė Laura Matjošaitytė pripažįsta, kad žmonės vis dar bijo pasakoti apie rimtus pažeidimus. „Vis girdim signalų, bet istorijos dažniausiai tuo ir pasibaigia. Ne visada rinkėjai praneša, kur tai vyksta, kaip tai vyksta. Kita vertus, žmonės ir bijo, ir nenori turėti problemų“, – sako L. Matjošaitytė.

VRK primena, kad rinkėjo papirkimas tai – dovanos ar kitoks materialus ir nematerialus atlygis: pinigai, buities reikmenys, tam tikri mokami darbai, mokamos paslaugos, koncertai, kultūriniai renginiai, skatinimas rinkėją dalyvauti arba nedalyvauti rinkimuose ir (arba) balsuoti už arba prieš vieną ar kitą asmenį, kurį numatoma kelti kandidatu, kandidatą arba kandidatų sąrašą. Taip pat draudžiama žadėti už balsavimą atsilyginti rinkėjams po rinkimų turint tikslą paveikti rinkėjų valią dėl konkrečių politinių partijų, visuomeninių komitetų, kandidatų arba asmenų, kuriuos planuojama kelti kandidatais ir taip trukdyti piliečiams įgyvendinti rinkimų teisę.

Būtina atkreipti dėmesį į tai, kad 2018 m. pakeitus rinkimų įstatymus buvo atsisakyta mažareikšmių daiktų dalijimo.

Rinkėjo balsavimas už atlygį, siūlymasis balsuoti už atlygį ar kurstymas balsuoti už atlygį rinkimuose ar referendume – užtraukia baudą nuo trijų šimtų iki penkių šimtų šešiasdešimt eurų.

Jei asmuo, kuris prieš kitą asmenį, turintį teisę rinkti arba dalyvauti referendume, panaudojo psichinę prievartą, apgaulę arba jį papirko, siekdamas paveikti jo valią, baudžiamas viešaisiais darbais arba bauda, arba laisvės apribojimu, arba areštu, arba laisvės atėmimu iki ketverių metų.

VRK, nustačius šiurkščius rinkimų įstatymų pažeidimus, gali priimti sprendimą dėl kandidatų sąrašo paskelbimo atšaukimo ar kandidato registravimo panaikinimo ir spręsti dėl rinkimų pripažinimo negaliojančiais.

Nelieka paslapčių už užuolaidėlių

VRK pakeitė balsavimo patalpos įrengimą reglamentuojantį tvarkos aprašą. Siekiant užtikrinti skaidrumą rinkimuose ir kovoti su vis dar pasitaikančiais neteisėtais bandymais įtakoti rinkimų rezultatus, šių metų rinkimuose visai nebeliks užuolaidų balsavimo kabinose. Balsavimo kabinos turi būti įrengtos taip, kad rinkimų komisijų nariai ir stebėtojai galėtų matyti ar rinkėjas neatlieka neteisėtų veiksmų.

Kadangi pasitaikydavo atvejų, kuomet sulankstytas rinkimų biuletenis, rinkėjui jį metant į skaidrią balsadėžę, atsilenkdavo ir esantys netoli asmenys galimai galėdavo pamatyti už ką rinkėjas balsavo, įsiklausius į rinkėjų nusiskundimus buvo pakeisti reikalavimai, taikomi balsadėžėms. Todėl buvo numatyta, kad nuo šiol balsadėžės turi tapti permatomomis, bet matinėmis. Turimos savivaldybių balsadėžės turės būti apklijuotos matine plėvele, kad nesimatytų jų turinio ir būtų išsaugotas rinkėjų balsavimo slaptumas.

Kaip ir anksčiau, balsadėžės turės būti aiškiai matomoje vietoje rinkimų komisijos nariams ir stebėtojams.

 

M-1 informacijos tarnyba