Trakų rajone vaikus auginantys tėveliai jau ne vienerius metus laukia naujos ir centralizuotos vaikų priėmimo į ugdymo įstaigas tvarkos, kuri, pirmiausia, turėjo užtikrinti skaidrų, efektyvų ir lygiateisį patekimo į darželį ar mokyklą procesą, kai išvengiama situacijų, jog dažna Trakų rajone veikianti ugdymo įstaiga ar jos vadovai prisigalvoja papildomų vaikų priėmimo kriterijų.
Priėmė tvarką, bet ji neveikia
Trakų rajono savivaldybės taryba dar šių metų balandžio mėnesį susirinkusiame posėdyje patvirtino tvarką, pagal kurią nuo rugsėjo pirmos dienos Trakų rajone turėjo būti įdiegta elektroninė centralizuota vaikų ir mokinių priėmimo į švietimo įstaigas sistema.
Deja, apie naują tvarką Trakų politikai net ir po balandžio mėnesio balsavimo neskubėjo informuoti visuomenės, nes ji paprasčiausiai dar neveikia nors tarybos priimtame sprendime buvo aiškiai nurodyta, kad tvarka pradeda galioti nuo šių mokslo metų pradžios.
„Galvei“ pasiteiravus, kodėl vis dar nefunkcionuoja informacinė sistema mokykla.trakai.lt, Trakų tarnautojai pirštai bedė į tai, kad pradėjus vykdyti informacinės sistemos diegimo darbus pasikeitė ir įsigaliojo nauji teisės aktai, kurie susiję su tokio pobūdžio informacinėmis sistemomis, dalis šių registrų valdytojų buvo reorganizuoti, taip pat pradėtas rengti vyriausybės nutarimo projektas dėl švietimo įstatymo dalies pakeitimo, kuris yra tiesiogiai susijęs su centralizuotu vaikų priėmimu į savivaldybės švietimo įstaigas.
„Šiuo metu vienas iš registrų valdytojų vykdo tinklinės sąsajos atnaujinimo programavimo darbus, todėl integracija dar nėra pilnai įgyvendinta ir negali funkcionuoti. Informacinė sistema yra paruošta veikti pilnu pajėgumu, ir tik gavus ir užbaigus integracijos programavimo darbus, bus paleista“, - aiškino Trakų rajono savivaldybės administracijos Švietimo skyriaus vedėja Dalia Dzigienė.
Anot ponios Dzigienės, nauja tvarka yra siekiama, pirmiausia, suvienodinti prašymų valdymo ir eilių skaičiavimo procesus visose Trakų rajono švietimo įstaigose. Atsižvelgiant į tai įvardijama konkretūs etapai, veiksmai, terminai, atsakingi asmenys. Suvienodinus procedūras ir centralizavus proceso valdymą bus užtikrintas terminų laikymasis, taikomi vienodi reikalavimai, o tai leis atlikti monitoringą, nuolatos stebėti užimtumą įstaigose ir teikti reikiamą informaciją.
Skaidri ir lygiateisė sistema?
Tarybos patvirtintoje tvarkoje nurodoma, kad prašymus į švietimo įstaigas už asmenis iki 14 metų informacinėje sistemoje mokykla.trakai.lt pildo vienas iš tėvų ar globėjų. Tuo atveju, jeigu asmenys neturi kompiuterio ar interneto prieigos, jie gali prašymus užregistruoti pasirinktoje švietimo įstaigoje.
„Galvė“ suabejojo, ar sistema gali funkcionuoti skaidriai, jeigu biurokratams paliekama teisė priimti popierinius prašymų variantus. Kaip bus tikrinama, kad asmuo tikrai neturi kompiuterio ar interneto? Ar nematote čia piktnaudžiavimo galimybės, kad asmuo atneš popietinį prašymą, o sistemos administratorius priskirs tokiam prašymui eiliškumą kokį tik pats panorės? Galiausiai, kodėl tėvai negali pasinaudoti viešuoju internetu, kurį galima rasti bet kurioje rajono bibliotekoje. „Galvė“ teiravosi valdininkų.
Tačiau Švietimo skyriaus vedėja D. Dzigienė patikino, kad rengiant nuostatas buvo atsižvelgta į tai, jog ne visi rajono gyventojai gali turėti technines galimybes pateikti prašymus į švietimo įstaigas elektroniniu būdu, o taip būtų ribojamos asmenų lygios galimybės. Prašymo registravimo procesas švietimo įstaigoje vykdomas analogiškai prašymo teikimui elektroniniu būdu, švietimo įstaigų atsakingiems darbuotojams tik suvedant ir patikrinant prašymo duomenis sistemoje. Švietimo įstaigų darbuotojai neturės tokių galimybių, kaip eiliškumo „prirašymas“ ar priskyrimas, kadangi tai yra automatizuotos funkcijos.
Vienas iš sistemos rengimo etapų buvo skirtas atlikti vykdomų procesų analizei ir modelio parengimui, kuris būtų gairėmis tvarkos aprašo parengimui, taip pat nuolatos buvo derinamas su informacinės sistemos programuotojais tam, kad apraše nustatyta tvarka atitiktų sistemos funkcionavimą ir atvirkščiai. Konsultacijos vyko su kitų savivaldybių švietimo skyrių atsakingais asmenimis, kurie jau turi praktikos organizuojant centralizuotą mokinių priėmimą į švietimo įstaigas, pastabas ir pasiūlymus teikė Trakų rajono savivaldybės tarybos nariai.
Nors Trakų politikai žadėjo daug teigiamų permainų įdiegus centralizuotą sistemą, bet tai ir lieka pažadais bent dar vieneriems metams, nes nespėta pasiruošti nenumatytiems pokyčiams.
Pavyzdžiui, Plungės rajono valdžia dar 2019 metų balandį pasitvirtino analogišką tvarką, kuri kuo puikiai pradėjo veikti tų pačių mokslo metų pradžioje.
Daugiau naujienų sekite facebook profilyje "Galvės laikraštis".
