Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnyba pastebi, kad, nepaisant aktyvių raginimų, Lietuvoje dar yra penkios savivaldybės, neturinčios nei vieno budinčio globotojo. Tai reiškia, kad į krizę patekusių šeimų vaikai, jei nėra artimųjų ar emociniais ryšiais susijusių asmenų, galinčių juos priimti, atsiduria globos institucijose. Tarnybos specialistai pabrėžia, kad tokia situacija yra netoleruotina. Kiekvienas vaikas turi prigimtinę teisę augti šeimoje. Lietuvoje vykdomos vaiko teisių apsaugos sistemos pertvarkos tikslas yra nuo institucinės globos pereiti prie šeimoje ir bendruomenėje teikiamų paslaugų.
Vaiko teisų gynėjai susirūpinę
Tarnybos Įvaikinimo ir globos skyriaus vedėja Agnė Marčiukaitienė pabrėžia, kad vaikų poreikis yra augti ir vystytis natūralioje šeimos aplinkoje, užmezgant emocinius saugius ryšius su suaugusiais žmonėmis. Jei nėra giminaičių ar kitų vaikui artimų asmenų, kurie galėtų priglausti į krizę patekusį vaiką, būtent budintys globotojai – specialiai pasirengę asmenys, suteikia jam šeimos aplinką. „Jielaikinai, iki 12 mėnesių,savo gyvenamojoje vietoje prižiūri tėvų globos netekusį vaiką, kol vaikas grąžinamas į savo biologinę šeimą arba jam yra surandami globėjai (rūpintojai) ar įtėviai. Tose savivaldybėse, kurios nėra suradusios budinčių globotojų, nėra sudariusios su jais sutarčių dėl paslaugų teikimo, į krizę patekusių šeimų vaikai vis dar apgyvendinami vaikų globos namuose. Tokia situacija netoleruotina, ypač kalbant apie mažo amžiaus, ikimokyklinukus, pradinukus vaikus“, – pabrėžė A. Marčiukaitienė. Tarnyba paaiškina, kad budintis globotojas – tai asmuo, kuris savo šeimoje ne ilgiau nei 12 mėnesių laikinai prižiūri nuo 1 iki 3 vaikų, kol jie sugrįš pas savo tėvus arba jiems bus surasti nuolatiniai globėjai ar įtėviai. Budintis globotojas vienu metu gali prižiūrėti kelis, bet ne daugiau kaip 3 vaikus. Bendras budinčio globotojo šeimoje prižiūrimų vaikų skaičius, su budinčio globotojo vaikais, negali būti didesnis nei 6 vaikai. Prižiūrimų vaikų skaičius gali būti didesnis išimtiniais atvejais, siekiant neišskirti brolių bei seserų.
Pažadėjo taisyti padėtį
„Galvei“ pasiteiravus Trakų rajono savivaldybės administracijos apie padėtį mūsų rajone, valdininkai pripažino, kad Trakų rajone nustatytas poreikis turėti du, o geriausia tris budinčius globotojus Šiuo metu jau yra dar viena šeima apsisprendusi siekti tapti budinčiu globotoju ir pradėtas šeimos paruošimo ir patikrinimo dėl pasiruošimo tapti budinčiu globotoju procesas. Trakų rajone esantis vienas budintis globotojas nuo 2019 m. liepos mėnesio prižiūri tris laikinai tėvų globos netekusius vaikus. Budintis globotojas veiklą vykdo pagal individualios veiklos pažymą ir prižiūri vaiką pagal Globos centro ir budinčio globotojo tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo sutartį. Globos centras moka budinčiam globotojui atlygį tarpusavio bendradarbiavimo ir paslaugų teikimo laikotarpiu net ir tais atvejais, kai neperduoda budinčiam globotojui prižiūrėti vaiko. Globos centras teikia ir organizuoja socialines paslaugas bei kitą pagalbą pagal poreikį vaikui ir budinčiam globotojui, taip pat bendradarbiauja su specialistais, kurie teikia pagalbą vaiko biologiniams tėvams, siekiant grąžinti vaiką į šeimą. Į „Galvės“ klausimą, kur galima būtų susipažinti su budinčio globotojo metine veiklos ataskaita, administracija paaiškino, kad budintis globotojas metinės veiklos ataskaitos nerengia. Kartą per metus Globos centras atlieka jo vykdomos veiklos kokybės vertinimą, kurio tikslas ir yra įvertinti budinčio globotojo stipriąsias puses ir tas sritis, kurias dar reikia pastiprinti, kad budinčio globotojo veikla užtikrintų tinkamą vaiko poreikių tenkinimą ir atitiktų geriausius vaiko interesus. Vertinimo duomenys viešai neskelbiami. Paramos šeimai ir vaikams centras kasmet rengia ir teikia steigėjui metinę veiklos ataskaitą, kurioje atsispindi ir Globos centro veikla bei pasiekti rezultatai. Trakų rajone Globos centro funkcijas įgaliotas vykdyti Trakų rajono paramos šeimai ir vaikams centras (Aukštadvario g. 33, Mikniškių k., Trakų sen., mob. 8 652 79 749, el. paštas info@trakuseimoms.lt).
