
[caption id="attachment_25876" align="aligncenter" width="458"]
Romualdas Tinfavičius prie ekspozicijos[/caption]
Trakų viešoji biblioteka kviečia aplankyti parodą, skirtą 620-osioms karaimų įsikūrimo Lietuvoje metinėms, trakiečio, karaimų dvasininko, visuomenės veikėjo, poeto Simono Firkovičiaus (1897–1982) 120-osioms ir poeto Adomo Mickevičiaus (1798–1855) 220-osioms gimimo metinėms. Tai parodų ciklo „Prasmė ir grožis Trakų krašto bibliotekų fonduose“ tęsinys, kurio metu pristatome retus spaudinius iš mūsų kraštiečių asmeninių bibliotekų fondų.
Vieni pirmųjų, atsiliepusių į mūsų kvietimą bibliotekoje eksponuoti privačių bibliotekų retas knygas, tai trakiečiai – Danutė Marija Paškauskienė, socialinių mokslų dr. Zigmundas Ramanauskas, Romualdas Tinfavičius, Jonas Bagdonas. Malonu, kad į kvietimą atsiliepė ir jaunimas, norintis pasidalinti savo senelių bibliotekų unikumais. Trakietė Milda Mendelevičiūtė ekspozicijai atnešė tarpukaryje leistus leidinius iš savo senelio, gydytojo, birželio sukilimo dalyvio, vieno iš Ateitininkų federacijos atkūrimo organizatorių (1989 m.) ir Lietuvos Ateitininkų federacijos atkūrimo komiteto pirmininko Vincento Rastenio (1922–2014) bibliotekos. Esame dėkingi visiems kraštiečiams už geranorišką bendradarbiavimą ir norime padrąsinti dar tik svarstančius pasidalinti asmeninėse bibliotekose saugomais retais leidiniais.
Trečios ciklo dalies tematiką pasirinkti paskatino Trakų bibliotekos kraštotyros fondui padovanoti unikalūs ir reti leidiniai karaimikos tematika bei itin retas poeto Adomo Mickevičiaus poezijos tomelis iš trakiečio R. Tinfavičiaus asmeninės bibliotekos. Tai tarpukario Lietuvoje, Panevėžyje, spausdintas vienkartinis iliustruotas žurnalas – „Onarmach“ („Pažanga“) – leistas karaimų kalba Lietuvos Karaimų Draugijos Panevėžyje 1939 m., Simono Firkovičiaus (1897–1982) – trakiečio, karaimų dvasininko, rašytojo, mokytojo, poeto išleista 20-ies puslapių pažintinio turinio knygelė apie karaimus lenkų kalba – „O karaimach w Polsce“ („Apie karaimus Lenkijoje“), parašyta Trakuose ir 1938 m. išspausdinta Vilniuje, bei unikali, dviejų tomų viename įrišime (518 psl.), poeto Adomo Mickevičiaus poezijos knygelė lenkų kalba, išleista 1898 m. Varšuvoje.
Šiek tiek plačiau norėtųsi aptarti trakiečio S. Firkovičiaus asmenybę ir ekspozicijoje pristatomą jo rašytą knygelę „O karaimach w Polsce“, kuri tiesiogiai susijusi su Trakais. Joje, be bendro pobūdžio informacijos apie karaimus (jų kilmę, istoriją, religiją, kalbą, tradicijas ir kt.), atskirose rubrikose rašoma apie Trakų karaimus – pristatoma Trakų karaimų bendruomenė, aprašoma Trakų mieste jau kelis šimtmečius esanti Karaimų gatvė, nusakoma jos ir Trakų pilies tiltų strateginė reikšmė, kurių apsauga patikėta karaimams dar nuo Vytauto laikų, nepamirštamas ir „garsus agurkas trakietiškas, kitaip karaimiškas...“. Pagerbiant S. Firkovičiaus asmenybę norėtųsi priminti, kad tai žmogus be galo mylėjęs Trakus ir daug nuveikęs karaimams ir karaimikai, saugojęs jų savitumą, dvasines ir materialines vertybes, rinkęs tautosaką, kaupęs ir sisteminęs karaimų žodyną, į karaimų kalbą vertęs pasaulio literatūros lobyną, taip pat Maironio „Trakų pilį“, iki gyvenimo pabaigos vykdęs Vytauto karaimams patikėtą užduotį, „..savotiškas Trakų simbolis, miesto įžymybė, kas rytą išplaukianti su valtele žvejoti ir kas vakarą apeinanti (kol pajėgė) Trakų pilį...“ (dr. H. Kobeckaitė „Simonas Firkovičius – viena iškiliausių XX a. karaimų kultūros figūra“, „Trakų žemė“, 2012, balandžio 20, p. 6.). S. Firkovičiaus atminimas Trakuose įamžintas memorialine lenta (Karaimų g. 42.), o dar šiais metais priešais Trakų pilį buvo atvertas jo vardu pavadintas skveras.
Ekspozicijoje su minėtais retais Romualdo Tinfavičiaus dovanotais leidiniais susipažinti, juos pasklaidyti kviečiame iki sausio 31 d., o dar nepristatytos knygos jūsų dėmsio lauks jau įsibėgėjus 2018 m.
RASA SELICKAITĖ,
Trakų viešosios bibliotekos vyr. bibliografė
