Balandžio 19–21 d. daugiau kaip 80 mokytojų ir švietimo įstaigų vadovų iš įvairių Europos šalių susitiko Graikijoje pasidalinti profesine patirtimi bei padiskutuoti kultūrinio paveldo tema, nes 2018-ieji – Europos kultūros paveldo metai.
Projekto dalyviai buvo atrinkti pagal pateiktas paraiškas. Norinčiųjų dalyvauti netrūko, o iš kiekvienos šalies buvo pakviesta tik po 3–6 atstovus. Renginio dienomis vyko įvairūs seminarai (angl. Professional Development Workshops) kultūrinio paveldo tema, kuriuos buvo galima pasirinkti dar prieš atvykstant į svečią šalį. Graikijos mokytojai dalinosi projektų įgyvendinimo, darbo su mokiniais patirtimi, o seminarų dalyviai dirbdami mažose grupelėse aptardavo pristatytą temą, palygindavo savo šalies, mokyklos įdirbį ir viziją su kitų šalių, praktiškai išbandydavo pateiktus metodus.
Seminaruose išgirstos mintys kartojosi – visuminis ugdymas turi sietis su kultūrinio paveldo vertybėmis, turime auginti vaikus, gerbiančius save, aplinkinius, pripažįstančius savo kultūrines vertybes ir gebančius prisitaikyti Europos ir pasaulio erdvėje.
Keli iš įsimintiniausių pristatytų projektų buvo Europeana tinklalapis, kuriame galima rasti daugybę meno darbų, istorinių įrankių, knygų, vaizdo ir garso įrašų iš visos Europos, ir Europos mokyklos radijas (angl. European School Radio), sukurtas dviejų Graikijos mokytojų. Nepamirštama ir paskutinė mokymų diena, kuomet mokėmės šokti tradicinius graikų šokius. Sužinojome ir tai, kad sirtakis nėra nacionalinis graikų šokis. Sirtakį sukūrė garsus graikų kompozitorius Mikis Theodorakis filmui „Graikas Zorba“.
Mokymų dalyviams buvo organizuota ir ekskursija po Salonikų miestą, kurio didybė ir įvairovė paliko neišdildomą įspūdį. Graikija sužavėjo savo įvairiapusiškumu, žmonių paprastumu, jūros mėlynumu, saulės spindulių apšviestais kalnais, savos kultūros puoselėjimu ir saugojimu.
Viena iš nuskambėjusių minčių apibendrinant renginį buvo ta, kad kultūros paveldas formuoja mūsų tapatybę ir daro įtaką kasdieniniam gyvenimui. Pirmiausia turime suvokti savo kultūrą, kad galėtume atrasti Europos kultūros paveldą ir sustiprinti Europos bendrystės jausmą.
Gimnazija pasiruošusi tęsti ir plėtoti „eTwinning“ veiklą, kuri suteikia kūrybiškumo, naujumo, leidžia pasijusti didelės Europos švietimo bendruomenės dalimi.
RITA SADOVSKIENĖ,
Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos direktoriaus pavaduotoja ugdymui