Prasidėjo totalus tautos naikinimas. 1944-1952 m. į Kazachijos, Komijos, Krasnojarsko, Magadano lagerius iš Lietuvos buvo išvežta apie 142 500 žmonių, apie 37 tūkstančius mirė pirmaisiais dvejais kalinimo metais. Tačiau minima diena yra ne tik tautos gedulo, bet ir vilties diena – vilties išgyventi, vilties sugrįžti į tėvynę, vilties išvysti savo artimuosius. Viltis palaikė tremtinius ir kalinius sunkiausiais, juodžiausiais jų gyvenimo metais, suteikė jėgų ir tvirtybės. Jie sugrįžo – gyvi ir mirę, kad atgultų amžinam poilsiui savo žemėje.
2012 m. birželio 14 dieną, Trakų viešoji biblioteka organizavo popietę – susitikimą su Trakų rajono tremtiniais ir politiniais kaliniais. Keletą valandų prieš popietę, periodikos skaitykloje, vyko dokumentinių filmų apie tremtį demonstravimas.
Popietės pradžioje visiems susirinkusiems trumpai buvo priminti istoriniai faktai apie Lietuvos gyventojų trėmimus. Renginio vedančiosios paprašyti, visi išgyvenę tremtį ir buvę politiniais kaliniais pasirašė lape, kuriame nurodė savo vardą, pavardę, kelintais metais ir į kurią vietą buvo ištremti. Susirinkusieji tremtiniai mielai pasidalino savo atsiminimais ir patirtais išgyvenimais. Pirmasis atsiminimus papasakojo tremtinys, socialinių mokslų daktaras Z. Ramanauskas, kuris tremtį išgyveno iki 1958 m. Sibire – Altajaus krašte. Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungos Trakų skyriaus pirmininkas S. Matulionis pasidalino pačiais skaudžiausiais išgyvenimais tremtyje. Politinis kalinys A. Šaduikis papasakojo apie 1949-1955 m. tremties laikotarpį Omske. Apie tai, ką teko patirti svetur, kalbėjo tremtiniai A. Raila, E. Zakaržauskas bei politinis kalinys H. Valatka. Taip pat savo išgyvenimais pasidalino Trakų rajono literatų brolijos „Aukuras“ pirmininkė T. Balkutė Zolotuchinienė, kuri keliskart buvo įtraukta į tremiamųjų sąrašą, tačiau pavyko išvengti tremties.
Popietės metu nuskambėjo keletą Trakų folkloro ansamblio „Radasta“ dainų apie tremtį, - buvo įdomu pasiklausyti tremtinių sukurtų eilių. Renginyje lankėsi LR Seimo narė D. Mikutienė. Atsisveikinant buvo padėkota už nuoširdžius tremtinių pasakojimus bei palinkėta šviesių, kupinų vilties ir tikėjimo dienų.
Jurgita Bugarauskaitė Trakų viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė{jcomments on}