Nors dažniausiai netikėtai žiemos užklumpami yra kelininkai, šiemet panaši situacija įvyko ir turizmo
sferoje – pavasaris atėjo, o ne visi ratai paruošti.
Alius Avčininkas
Ne visada ankstyvas pavasaris neša naudą
Kaip pastebi kenkėjų naikinimo specialistai, ankstyvas pavasaris reiškia ir ankstyvą įvairių vabzdžių antplūdį. Žiemą nespėję įšalti kenkėjai šiemet gerokai anksčiau pradėjo gadinti vakarus. Dėl ankstyvos gausios šilumos balandžio mėnesį medikai taip pat rankomis neploja – pumpuruojantys ar žydintys augalai ne vienam žmogui sukelia alerginę reakciją.
Turistai galbūt pėsti nevaikščios
Prieš kelerius metus Trakų turizmo informacijos centro darbuotojai pavasario laukė taip pat su nerimu, tačiau šiemet jau gali lengviau atsikvėpti, mat buvusi problema iš dalies išspręsta.
Dviračių turizmas ir jo plėtra buvo aptarti ne kartą su savivaldybės kultūros ir turizmo skyriaus darbuotojais, teikti siūlymai, paremti turistų pageidavimais ir pastabomis. Didžiausios kliūtys plėtoti šios rūšies turizmui buvo susidūrimai su tarptautinės reikšmės keliais, privačia nuosavybe. Nors, kaip teigia specialistai, Trakai yra kitokio pobūdžio miestas nei, tarkim, Palanga, tad ir turistai važiuoja čia ieškoti kitokio poilsio. Gerinant kurortinės vietovės infrastruktūrą didelis dėmesys skirtas ieškant galimybių turistams privilioti Trakų rajone pasilikti ne vienai dienai. Ne per seniausiai paskelbus alternatyvių turizmo vietovių dešimtuką, tarp kurių atsidūrė ir Trakai, tikimasi sulaukti dar didesnio turistų srauto nei įprasta.
Dar 2012 metais Trakų rajono savivaldybės administracija įgyvendino viešosios turizmo infrastruktūros projektą „Naujų turizmo maršrutų sukūrimas Vilniaus, Trakų ir Kernavės turistinėse vietovėse“. Kaip teigiama projekto apraše, „atrinkti konkurencingiausi Vilniaus, Trakų ir Kernavės objektai, įdomūs turistams ir saugūs dviračių ir vandens turizmui. Objektai <...> suskirstyti į 3 maršrutų grupes, iš kurių vienas keliavimo dviračiais galimybes“. O štai tais pačiais 2012 metais pakalbinti TIC darbuotojai apgailestavo, kad „Trakų mieste vienas privatus asmuo nuomoja 4 dviračius. Gėda, kai apgyvendinimo paslaugas teikiančios įmonės neturi bent kelių dviračių pas juos gyvenantiems turistams. Nors Trakuose ir yra organizuojami dviračių žygiai, tam reikia užsiregistruoti iš anksto, o trumpam atvykusiam turistui dažniausiai pasakome, kad visi dviračiai jau išnuomoti“. Tenka džiaugtis, kad praeityje prasilenkę plėtros žingsniai šiandien įgavo bendrą pagreitį, tačiau išsamesnės informacijos apie infrastruktūros pažangą dar trūksta.
Vis dėlto ne visi keliai turistams tinkami
Lopas ant lopo, o lope - skylė. Kaip ir prieš kelerius metus, taip ir šiandien vis dar pasigendama elementarios informacijos užsienio kalba apie lankytinus objektus bei naujai atsivėrusias galimybes viešose erdvėse. Nors pirmoji kliūtis - pati kelionė į Trakus; dauguma viešojo transporto vairuotojų nekalba angliškai, tad keliautojams iš užsienio išvyka gali tapti tikru iššūkiu. Stoties prieigose besibūriuojantys turistai pasigenda eismo tvarkaraščių bei kitos informacinės medžiagos užsienio kalbomis. Išskyrus po pamokų stotį užplūstančius vyresnius moksleivius, retas žmogus gali užsienio svečiams pagelbėti.
Tiek keliai, tiek tiltai pasididžiavimo „neprideda“. Ne vienerius metus fotografuojami mediniai miesto tiltai griūva akyse. Bet ko norėti, kai Trakuose, anot gyventojų, tėra tik 1,5 šiukšliadėžės. Prieš Velykas rašyta apie netvarkomą lankytinų objektų aplinką. Su šia problema susiduriama ne viename Lietuvos mieste ar miestelyje. Nors, kaip sakoma, savo kieme - ponas, vis dėlto unikalaus Trakų senamiesčio vaizdo gyventojų savivalė nepuošia. Individualių namų kiemai ar prieigos primena apleistas teritorijas ar, švelniai tariant, lūšnynus. Žinoma, žengiant tiesiai ir nesidairant į šalis, galima kai kurių objektų ir nepastebėti, tačiau gyventojai nelieka abejingi - redakcija sulaukia ne vieno skambučio, kada raginama neleisti sėdėti apsileidusiems ir bendromis jėgomis siekti, kad gyventi ar tiesiog lankytis Trakuose būtų maloniau.
Trakų turizmo ir informacijos centro tinklaraštyje nurodomos vietos, kur nuomojami dviračiai:
1. Trakų autobusų stotis (Vytauto g. 90) Mechaninių dviračių nuomos kaina: 1-3 val. 10 Lt/ val., 4-5 val. 8 Lt/ val., visa diena - 50 Lt.
2. B&B „Ežerkiemis“ (Vytauto g. 95)
Mechaninių dviračių nuomos kaina: 1 val. - 10 Lt, visa diena - 40 Lt.
3. „Trasalis - Trakai Resort & SPA“ (Gedimino g. 26)
Mechaninių dviračių nuomos kaina: 7 Lt/val.
4.„TonyResort“Poilsio ir pramogų parkas Anupriškės
Anupriškių k. Trakų r.( 8 km nuo Trakų)
Nuomos kaina - 15 Lt /val.