Prisidedant prie Pasaulio sveikatos organizacijos Saugaus eismo dekados tikslų, kaip ir visame pasaulyje, Lietuvoje gegužės 4–10 d. buvo minima Trečioji Jungtinių Tautų Saugaus eismo savaitė.
Šiemet jos šūkis buvo „Saugokime vaikų gyvybes!“ Lietuvoje šia proga savo pajėgas suvienijo Sveikatos apsaugos, Švietimo ir mokslo, Susisiekimo ministerijų įstaigos, Kelių policijos tarnyba, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras bei savivaldybių visuomenės sveikatos biurai. Viename iš saugaus eismo savaitės renginių Trakuose, ministerijų ir savivaldybių administracijų, švietimo įstaigų, visuomenės sveikatos biurų specialistai ir specialistai, prisidedantys prie vaikų sužalojimų keliuose prevencijos priemonių organizavimo ir vykdymo aptarė kaip sekėsi vykdyti Saugaus eismo dekados tikslus Lietuvoje, pasidalino darbo patirtimi.
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro direktorius Romualdas Sabaliauskas perskaitė susirinkusiems deklaraciją dėl saugos keliuose, įkvėptą vaikų iš viso pasaulio. Joje vaikai pasidalijo mintimis apie savo saugą keliuose, kaip jie jaučiasi keliaudami į mokyklą ir naudodamiesi keliais, ir išsakė savo nuomonę apie tai, kokios saugumo priemonės jiems reikalingos. Trakų Vytauto Didžiojo gimnazijos moksleiviai deklaraciją dėl vaikų saugos keliuose renginio metu įteikė Sveikatos apsaugos ministerijos, Automobilių kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos, Mokinių neformaliojo švietimo centro, Kelių policijos tarnybos atstovams tikėdamiesi, kad dar didesnis dėmesys bus skiriamas Lietuvos vaikų saugai keliuose, o jų prašymai bus įtraukti į tolesnius šios problemos sprendimo strateginius planus.
Vaikai išskirtinė eismo dalyvių grupė
Pasaulio sveikatos organizacija skelbia, kad kasdien keliuose miršta daugiau nei 500 vaikų. Tūkstančiai patiria sužalojimus, o Lietuvos statistika rodo, kad 1990–2014 metais žuvo 1 258 nepilnamečiai (sudarė 7,7 proc. visų žuvusiųjų), 28 487 nepilnamečiai buvo sužeisti. Taigi, Lietuva patyrė didžiulę moralinę ir ekonominę žalą. Žinoma, visų žinybų pastangomis šis skaičius Lietuvoje tendencingai mažėjo, jeigu 1991 metais buvo 84 žuvę nepilnamečiai, tai 2013 metais buvo 11 žuvusiųjų vaikų. Bet ir vėl keli stambūs nelaimingi atsitikimai Lietuvos keliuose šiais metais nusineša jau 24 nepilnamečių gyvybes. Nustatyta, kad pati pavojingiausia veikla, kurią veikiame per savo gyvenimą, yra dalyvavimas eisme (taikos metu). „Ar skiriame tam pakankamai dėmesio? Ar galima vaikus kaltinti dėl eismo įvykio?“− klausia Lietuvos kelių direkcijos prie Susisiekimo ministerijos Eismo saugumo skyrius vedėjas Nemunas Abukauskas. Jo manymu, kaip rodo daugelis atvejų, priežastys yra kur kas gilesnės, nes vaikai yra išskirtinė eismo dalyvių grupė. Nes vaikai, kaip eismo dalyviai, nuo suaugusiųjų skiriasi biologiškai (menka fizinė jėga; mažas ūgis; nepakankamas fiziologinis išsivystymas; menka ištvermė, kognityviškai (trūksta žinių apie saugų elgesį, trūksta saugaus elgesio įgūdžių, nepakankama orientacija ir koordinacija aplinkoje), psichologiškai (nepakankami komunikaciniai sugebėjimai, vaikui iki 10 metų sunku užmegzti tarpasmeninius ryšius su kitais eismo dalyviais, ypač vairuotojais). Vaikams taip pat sudėtinga įvertinti rizikingą situaciją ar atsiradusį pavojų, nes vaikų rizikos suvokimas vystosi per praktiką. Jie ir socialiai pažeidžiamesni nei suaugusieji eismo dalyviai.
Daugelis Vakarų ir Šiaurės Europoje atliktų tyrimų parodė, kad vien tik teorinių žinių apie saugų elgesį įsisavinimas nedaro įtakos vaikų elgesiui kelyje. Nustatyta, kad iki 7 metų amžiaus vienintelė efektyvi saugaus eismo apmokymo vieta – reali eismo aplinka. Nemuno Abukausko manymu, kad svarbiausia – Lietuvos eismo dalyvio požiūrio keitimas (priežasčių, o ne kaltų ieškojimas), bendros valstybės Lietuvos strategijos saugaus eismo keliuose formavimas (visapusiška analizė, veiksmų planas), bazinis eismo mokytojų parengimas (pavojaus suvokimas, esminiai mokymo principai), tarpinstitucinis bendradarbiavimas kuriant saugesnę Lietuvos miestų ir miestelių infrastruktūrą duos žymiai didesnę naudą eismo dalyvių saugumo užtikrinimui. Suaugusieji yra atsakingi už vaikų saugą ir elgseną keliuose.
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro direktorius Romualdas Sabaliauskas:
−„Pagrindinis Trečiosios Jungtinių Tautų Saugaus eismo savaitės koordinatorius yra Pasaulio sveikatos organizacija, o nacionaliniu lygmeniu Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centras. Kiekvienais metais vyksta produktyvus tarpžinybinis bendradarbiavimas rengiantis šiai savaitei Lietuvoje paminėti. Lietuvoje šia proga Sveikatos apsaugos ministerijos, Susisiekimo ministerijos, Kelių policijos tarnybos, Automobilių kelių direkcijos, Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro bei savivaldybių visuomenės sveikatos biurų iniciatyva šiais metais vyko daugiau nei 200 akcijų, renginių, konkursų, paskaitų, skirtų tiek vaikams, tiek suaugusiesiems. Saugaus eismo dekados tikslas yra stabilizuoti ir sumažinti eismo mirčių skaičių visame pasaulyje, o vizija yra saugus judėjimas keliuose. Lietuva suvienijusi jėgas kryptingai eina šiuo tikslu ir siekiama, kad vaikas būtų kuo saugesnis ir samoningesnis eismo dalyvis“.
Jolanta Šaltenienė
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Bendrųjų
reikalų skyriaus ryšių su visuomene specialistė