Liepos 6 d., 20.00 val. prasidėjo Mindaugo karūnavimo dienos minėjimas. Jo metu buvo galima pasigrožėti kolektyvų iš Vilniaus, Trakų bei Tbilisio pasirodymais. Dėl staiga prasidėjusio lietaus šventė buvo perkelta iš priešais Trakų pilį esančios stebėjimo aikštelės į Trakų rajono kultūros rūmus. Ši naujiena sukėlė didelį žmonių nepasitenkinimą, kadangi dauguma jų buvo susirinkę apžvalgos aikštelėje priešais Trakų pilį ir apie pakeistą renginio vietą sužinojo tik iš savo draugų bei pažįstamų. Šalia kultūros rūmų kabančiame koncerto reklaminiame plakate taip pat nebuvo atnaujintos informacijos.
Šventinį koncertą pradėjo kolektyvas „Stara Nova“ iš Vilniaus. Grupės nariai kuria naujas aranžuotes lenkų liaudies dainoms. Deja, pasikeitus veiksmo vietai, dauguma žiūrovų vėlavo į jaunų vilniečių pasirodymą. Koncerte galima buvo išgirsti ne tik folkloro, bet ir roko, sambos ar net disco muzikos motyvų. Grupės vokalistė kvietė šventės svečius šokti, o mažiausi klausytojai net neprašomi leidosi judėti. Vienas iš „Stara Nova” įkūrėjų, Pavel Žemoitin, laikraščiui “Galvė” prisipažino, jog grupė Trakuose lankėsi pirmą kartą. Muzikantai džiaugėsi publikos aplodismentais, nepaisant to, jog pasirodymo metu įvyko nemalonus incidentas – viena iš žiūrovių pareiškė esanti labai nepatenkinta, jog kūriniai yra atliekami lenkų kalba ir demonstratyviai išėjo iš kultūros namų salės. Panašu, jog tokių svečių buvo ne vienas – nesupratę, kodėl viena svarbiausių šaliai datų turi būti minima grojant nelietuviškai muzikai, žiūrovai, jausdamiesi tarsi patekę ne į tą renginį, paliko rūmų salę. Nepaisant to, pasak P. Žemoitino, didelė dalis likusių žmonių drąsiai klausinėjo kolektyvo narių, apie ką buvo dainuojama.
Po energingo „Stara Nova“ pasirodymo scenoje pasirodė Trakų rajono savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotoja Karolina Narkevič, kuri kvietė susirinkusius žiūrovus prisidėti prie Valstybės dienos minėjimo ir kartu sugiedoti „Tautiškąją giesmę“. Nors buvo planuojama tai padaryti rūmų viduje, tačiau dauguma salėje esančių žmonių nusprendė išnaudoti progą pasigrožėti pasirodžiusia saule, todėl nuspręsta trumpam persikelti į kultūros rūmų aikštę. Giedoti Lietuvos himną buvo leista pradėti vieniems iš šventės svečių – grupės „Ugniavijas“ vokalistams. „Tautiškajai giesmei“ skambant aikštėje buvo pakelta šalies vėliava. Pagerbti šią akimirką atvyko ir Trakų seniūnas Kęstutis Vilkauskas bei Seimo narė Dangutė Mikutienė. Tačiau politikai sulaukė mažesnio dėmesio, nei Kultūros rūmų direktoriaus E. Keiziko šventinė apranga – vyras atėjo giedoti Lietuvos himno mūvėdamas trumpus šortus.
Po kurio laiko renginio organizatorė, Augustė Gaidytė, kvietė grįžti į salę, nes į sceną jau buvo pasirengęs lipti gruzinų choras „Iberi“ iš Tbilisio. Vyriško ansamblio repertuaras susideda iš liaudies dainų, kilusių iš įvairių Gruzijos regionų. Choro pavadinimas, išvertus iš senosios kalbos, reiškia gruziną. Pasirodymo pradžioje vienas iš kolektyvo narių prisipažino, jog „Iberi“ tikslas – parodyti savo gimtojo krašto kultūrinę įvairovę, įvairiapusiškumą. Jis tikino, jog iš įvairių šalies dalių kilusios dainos yra labai skirtingos ir koncerto dalyviai galėjo greitai tuo įsitikinti. Melodijos, kilusios iš vakarų pusėje esančios Gurijos – lėtesnės, ramesnės, o rytuose esančių Mchetos-Mtianietijos bei Kachetijos – greitesnės, energingesnės. Koncerto žiūrovai įvertino vieno iš choro narių šokį dainos pabaigoje. Pasirodymas tęsėsi tik po to, kai šokėjas dukart buvo išvestas į scenos vidurį nusilenkti ir kitas choristas juokais užsiminė, jog gausių plojimų sulaukęs „Iberi“ dalyvis yra nevedęs. Balsingi tbilisiečiai nustebino atlikę dainas-greitakalbes. Pasikeisdami choro nariai atrodė tarsi varžytųsi tarpusavyje, kuris iš jų jas atliks greičiausiai ir be klaidų. Nepaisant to, jog priešpaskutinės dainos vyrai nepristatė, klausytojai iš karto atpažino garsiąją „Suliko“. Pasibaigus „Iberi“ pasirodymui, dauguma susirinkusiųjų išreiškė pagarbą dainininkams plodami atsistojus. Choras grįžo į sceną ir bisui atliko dar vieną dainą.
Pasibaigus gruzinų pasirodymui, į sceną iš karto buvo pakviestas vyrų kolektyvas „Ugniavijas“ iš Vilniaus. Grupė atlieka lietuvių liaudies dainas, akompanuodami būgnais bei kanklėmis. Didžiąją dalį pasirodyme atliktų kūrinių sudarė karo dainos. Viena iš jų buvo sukurta XIX a. 3 deš., kai tuo metu Rusijos imperijai priklausiusioje Lietuvoje buvo įvesta mobilizacija ir daugelis vyrų buvo pašaukti į kariuomenę. Kita daina pasakojo apie karį, patekusį į pomirtinį pasaulį. „Ugniavijas“ atliko ir keletą darbo dainų, dar kelias kolektyvas atliko dzūkų tarme. Vilniečiai, panašiai kaip ir „Iberi“, sulaukė garsių ovacijų.
Jau gerokai sutemus, 23 val., renginio vedėja paragino svečius vėl susirinkti kultūros rūmų aikštėje, šį kartą tam, kad galima būtų pamatyti trakiečių ugnies ir šokio studiją „Čiutyta“ (vadovė Vida Bagdonienė). Fone skambant lietuvių liaudies muzikai, kolektyvo nariai šoko, laikydami rankose degančius fakelus. Baigdami pasirodymą, šokėjai-fakyrai skėlė žiežirbas, taip vainikuodami įvykusią šventę.
Augustės Gaidytės, Trakų rajono Kultūros rūmų kultūrinių renginių organizatorės, komentaras
Karaliaus Mindaugo diena,svarbi Vastybės šventė kievienam gyvenančiam Lietuvoje. Vieni šią šventę interpretuoja, kaip lietuviškumo šventę, kiti valstybės. Mes, norėjome parodyti, kad Lietuva, tai ne tik Lietuvos piliečių teritorija, ir ne vieni mes čia gyvenam, tačiau yra ir kitų tautų: lenkų, rusų, karaimų, kurios taip pat jau įleidę savo šaknis Lietuvoje. Gaila buvo tai, jog nevisi išgirdo renginio vedančiosios žodžius, jog būdami Karaliaus Mindaugo palikuonys pakvietėme kitų tautybių atstovus, pasveikinti mūsų šalį su Valstybės diena. Džiaugiamės vyrų choru "Iberi" (Gruzija, Tbilisis) ir vyrų grupe "Ugniavijas" , kurie Trakams padovanojo savo programą Vastybės dienos proga.
Visuose organizaciniuose darbuose yra kažkokių niuansų, tačiau nenorėčiau apie tai atsakyti.
Dėl prastų oro sąlygų viskas vyko Trakų kultūros rūmuose. Himno giedojimas vyko tradiciškai keliant vėliavą rūmų prieigose. Džiaugiamės, jog šiais metais renginyje (palyginus su prieš tai buvusiais metais) dalyvavo gausus būrys Trakų miesto gyventojų, taip pat buvo atvykusių ir iš kitų miestų.
Žinoma, norime atsiprašyti, tų, kuriems šventės programa nebuvo priimtina, bet būkime pakantesni ir supratingesni, juk mūsų valstybėje gyvename ne tik mes.
Evelina Knutovič
