
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro (SMLPC) specialistai atostogaujantiems vaikams surengė ciklą pamokų saugios elgsenos temomis. Trečiasis susitikimus „Saugi vasara“ vyko vaikų vasaros stovykloje Trakų rajone, prie Skaisčio ežero. Tad SMLPC visuomenės sveikatos administratorės Virginija Rudaminienė ir Liucija Urbonienė stovyklautojams priminė, kaip saugiai elgtis prie vandens, kokių taisyklių laikytis maudantis. Kalbėtasi ir apie sveikatą bei asmens higieną, o praktinė renginio dalis skirta sveikos mitybos principams aptarti. Po to vaikai mokėsi hatha jogos pratimų taisyklingai laikysenai formuoti.
Saugiai ir apdairiai
„Ar saugus jūsų elgesys pakeliui į mokyklą, taip pat gatvėje ir laisvalaikio metu?“ – klausė V. Rudaminienė. Ne visi vaikai galėjo atsakyti, jog jie patys yra pakankamai atsargūs ar sudrausminantys neapdairiai besielgiančius draugus. „Mes žaidžiame statybose, tai labai smagu. Nemaniau, kad gali būti taip pavojinga“, – susimąstė vilnietė trylikametė Kotryna.
Siekiant išvengti traumų, sportuojant, žaidžiant ar iškylaujant būtina elgtis apdairiai ir įsitikinti, kad veiksmai, kuriuos ketinama atlikti, nekelia rizikos sveikatai. Maudantis ypač pavojinga šokti į vandenį galva žemyn, nepaisant, jog tai žinoma maudynių vieta. Renginio dalyviai žiūrėjo filmuką ,,Saugus elgesys vandenyje“. Taip pat kalbėta, kaip išvengti traumų būnant gamtoje, žaidžiant judriuosius žaidimus ar sportuojant. Aktyviai ilsintis būtina laisvalaikiui skirta apranga, patogūs suvarstomi bateliai (ne „kroksai“!).
Ar mokame plautis rankas?
Gyvensenos tyrimų duomenimis, net 40 proc. vaikų, pasinaudoję tualetu, nenusiplauna rankų su muilu, o apie 30 proc. neplauna jų ir prieš valgį. Visuomenės sveikatos administratorė L. Urbonienė akcentavo, jog švarios rankos ir švari aplinka yra svarbiausia žarnyno infekcinių ligų profilaktikos priemonė. Neplautomis rankomis negalima liesti maisto, juolab veido, burnos, nosies ar akių. Kada ir kaip plauti rankas? Tai reikia daryti kaskart prieš valgant, grįžus iš kelionės, parduotuvės, kiemo, daržo ar sodo, pasinaudojus tualetu, pažaidus su gyvūnais. Plaunantis rankas rekomenduojama ši veiksmų seka:
1. Nusimaukite žiedus, nusiimkite apyrankes, laikrodį.
2. Gerai sudrėkinkite plaštakas šiltu tekančiu vandeniu. Užpilkite skysto muilo (jis tinkamesnis nei muilo gabalėlis, ant kurio gali būti bakterijų).
3. Sukamaisiais ir trinamaisiais judesiais muiluokite išorines ir vidines plaštakų puses ir riešus apie 20 sekundžių:
- Trinkite delną į delną.
- Trinkite tarpupirščius ir vidines delnų puses.
- Trinkite tarpupirščius ir išorines delnų puses.
- Ypač kruopščiai patrinkite pirštų galiukus ir panages.
- Trinkite nykščius (sukamaisiais judesiais).
- Trinkite sulenktus ir suglaustus pirštus (sukamaisiais judesiais) kitos rankos delne.
4. Kruopščiai nusiplaukite rankas.
5. Nusausinkite popieriniu rankšluosčiu.
6. Tuo pačiu popieriniu rankšluosčiu užsukite vandens čiaupą.
Renginių ciklo „Saugi vasara“ tikslas – traumų ir sužalojimų prevencija, žinių apie sveiką bei saugią gyvenseną priminimas atostogaujantiems vaikams, tėvams ir pedagogams.
Danguolė Andrijauskaitė
Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro visuomenės sveikatos administratorė