Rodos, taip neseniai varėme žiemą, o štai jau Atvelykis į duris pasibeldė. Po didelio susikaupimo ir ilgai trukusio pasninko atėjo Šv. Velykos – džiaugsmo, atsigavėjimo šventė. Na, o pirmasis sekmadienis po Velykų vadinamas Atvelykiu. Tai Velykų pakartojimas, jis užbaigia Velykų savaitę. Su Atvelykiu baigiasi šventinio svečiavimosi ir poilsio laikas – laukuose prasideda pavasario darbai.
Velykų šventimas trunka visą eilę dienų. Šios pavasario šventės turinys skleidžiasi simboliuose, papročiuose, dainose bei giesmėse. Pirmasis simbolis, žymintis šios šventės pradžią, – verba, kuri nuo seno dzūkų krašte rišama iš žilvičio ir kadagio. Tai augalai, turintys magišką galią pagreitinti augmenijos pabudimą, pagerinti žmonių sveikatą, pašalinti visokį blogį. Šeštadienį, prieš Verbų sekmadienį, mažieji tiltiečiai kartu su Tiltų kultūros renginių organizatore Vaiva Neteckiene keliavo į mišką rišti verbų. Gamtoje vaikai patys išsirinko patikusį kadagį, blindę, išgirdo padavimų apie šių augalų magiškas galias, pasidžiaugė bundančia gamta, paukštelių čiulbėjimu. Galiausiai papuošę savo verbas spalvotais vilnoniais siūlais, pavargę, bet linksmi, išsiskirstė namo.
Šv. Velykas Tiltų kaimo žmonės sutiko savo namuose, šeimose, su artimaisiais ir giminėmis. O Velykų šventinio laikotarpio užbaigimui, gražią šeštadienio popietę, Tiltų kaimo vaikučiai su mamytėmis, tėveliais ir seneliais susirinko į bend-
ruomenės namus. Kaip ir kasmet kartu pabūti, prisiminti, pasidalinti Velykų šventimo tradicijomis ir papročiais visus sukvietė Trakų kultūros rūmų Tiltų padalinio darbuotoja V. Neteckienė. Atvelykis – šventė vaikams ir jaunimui.
Pirmiausia buvo parodyta Tiltų kaimo vaikų grupės kartu su organizatore parengta koncertinė programa. Mergaitės dainavo dzūkų krašto lalynkas, sūpuoklines, liaudies dainas, grojo dūdelėmis, sakė patarles ir posakius, deklamavo eilėraščius. Po to visi maži ir dideli dalyvavo edukacijoje „Kiaušinių marginimas vašku“, kurią vedė Varėnos KC Valkininkų filialo direktorė Jolanta Molienė. Užsiėmimo metu vedančioji papasakojo apie margučių simbolių, spalvų reikšmes, marginimo tradicijas. Visi stropiai ir noriai dirbo, kiekvienas margino savo kiaušinį, džiaugėsi patyrimu, rezultatu.
Dar prieš renginį buvo surengta margučių paroda. Joje dalyvavo ir vaikai, ir mamos, ir seneliai. Buvo pristatyta įvairių margaspalvių kompozicijų, atskleidžiančių atbundančio pavasario spalvas ir Velykų simbolius. Popietės metu iš parodai pristatytų margučių buvo renkamas pats gražiausias. Daugelio dalyvių nuomone, gražiausi margučiai – Naudžiūnų šeimynos. Danutė Naudžiūnienė pasakojo, jog jų šeimoje nuo seno kiaušiniai marginami vašku, įvairiais raštais, keliomis spalvomis. Ir tai gražiausiai sekasi vienai iš dukrų.
Popietė užsitęsė ridenant margučius, menant mįsles, žaidžiant muzikinius ratelius, žaidimus ir ragaujant šventinį tortą. Renginio organizatorė pabaigoje dėkojo mažiesiems programos dalyviams įteikdama savo rankų darbo šiaudinius angeliukus. Parodos dalyviai ir žiūrovai sau skirtą simbolinį viščiuką išsitraukė iš pintinėlės.
Smagi popietė pasibaigė mažiesiems jos dalyviams išbėgus į lauką suptis šalia bendruomenės namų, aikštėje esančiomis sūpynėmis.
VAIVA NETECKIENĖ,
Trakų kultūros rūmų Tiltų padalinio kultūros renginių organizatorė