Vietoj medikų pagalbos Trakuose – čakrų šokiai ir astropsichologai
Kai Trakų rajono gyventojai dėl koronaviruso pandemijos suvaržymų negali gauti pagalbos poliklinikose, vietos sveikatos specialistai juos kiečia pamedituoti ir sušokti čakrų šokį. Laimės treneriai, astropsichologai ir įvairių sričių ekspertais save tituluojantys asmenys mokslu nepagrįstą informaciją skleidžia prie Trakų kultūros rūmų sekmadieniais.
Gyventojams kelia pyktį ir juoką
Renginių ciklą, pavadintą sveikatos rekreacijos ir kultūros erdve, organizuoja Trakų visuomenės sveikatos biuras drauge su Trakų rajono savivaldybe ir Reiki asociacija. Čia gyventojai gali sudalyvauti ne tik jogos ar linijinių šokių treniruotėse, bet ir įvairiuose netradicinės medicinos užsiėmimuose, už kuriuos dar turi ir susimokėti.
Tuo metu Sveikatos apsaugos mininsterija perspėja gyventojus būti atsargiais ir visuomet prieš imantis bet kokių alternatyvių sveikatinimo metodų pasikonsultuoti su gydytoju. Tačiau panašu, kad tai padaryti dėl koronaviruso pandemijos Trakų rajono poliklinikose tapo labai sudėtinga. Dauguma kantrybę praradusių rajono gyventojų vyksta į privačias gydymo įstaigas sostinėje, o čakrų šokiai ir panašūs dalykai jiems kelia juoką ir pyktį dėl beprasmiškai švaistomų biudžeto lėšų.
Trakų rajonas, neseniai per visą Lietuvą nuskambėjęs dėl jausmomačio už pusę milijono eurų kūrimo, vėl stebina ir kelia klausimų, ar sąmoningo kvėpavimo specialistai, astropsichologai ir numerologai, save streso valdymo ir mitybos ekspertais bei laimės treneriais vadinantys asmenys gali teikti abejotinas ir neretai šypseną keliančias paslaugas po valstybinės įstaigos vėliava?
Biuro direktorė nieko nežino?
Ar už mokesčių mokėtojų pinigus išlaikoma įstaiga gali reklamuoti ir pardavinėti įvairių save ekspertais pasivadinusių asmenų, kurie skleidžia mokslu nepagrįstą informaciją, paslaugas?
Kaip atrenkami specialistai tokiems renginiams, kaip įvertinamas jų išsilavinimas ir teisė teikti sveikatos konsultacijas ir paslaugas? Galiausiai, kas atsakys, jei užsiėmimuose sudalyvavę gyventojai pasijus blogai?
Trakų visuomenės sveikatos biuro direktorę Zitą Norkienę klausimai apie sveikatos rekreacijos ir kultūros erdvę labai suerzino. Ji ilgai blaškėsi bandydama išsisukti nuo atsakymų, kol galiausiai nutraukė pokalbį viduryje žodžio išjungdama telefoną. Z.Norkienė teigė nežinanti, kiek biurui kainavo šių renginių organizavimas, nors paslaugoms pirkti buvo vykdomi viešieji pirkimai.
Atsakydama raštu Z.Norkienė irgi buvo labai lakoniška. Ji teigė, kad biuras dirba vadovaudamasis LR įstatymais, veiklos nuostatais ir planais, tačiau čia pateikdama valdišką atsakymą prašovė pro šalį – Sveikatos apsaugos ministerija grūmoja pirštu.
Ministerija burtams nepritaria
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena, kad visuomenės sveikatos biurai yra įpareigoti skleisti mokslu pagrįstą informaciją ir vykdyti gerąja praktika paremtas veiklas.
Kiekvienais metais SAM tvirtina privalomas visuomenės sveikatos biurų veiklas. Šioms veikloms SAM biurams skiria finansavimą per savivaldybių administracijas, kurios ir yra biurų steigėjos. Kitas veiklas biurai pagal poreikį pasirenka patys. Visuomenės sveikatos biurams finansavimą gali skirti ir savivaldybės.
Trakų rajono merė Edita Rudelienė, besiruošianti rinkimams į Seimą ir garsiai skelbianti apie būtiną sveikatos reformą, galimybe pakalbėti apie Trakų visuomenės sveikatos biuro renginius nepasinaudojo ir nuomonės apie čakrų šokius ir astropsichologus nepateikė. Jos partijos bendražygei Viktorijai Čmilytei-Nielsen naujiena apie Trakų centre vykstančius čakrų šokius pasirodė mažų mažiausiai „labai keista“. Ji su nuostaba balse tepasakė, kad apie tai šnekėti turėtų pati Trakų rajono vadovė.
Kalbėti nepanoro ir Trakų ligoninės direktorius Antanas Česnulevičius. Nuo kritikos kolegoms jį sulaikė pasiteisinimas, kad apie šiuos kiekvieną rugpjūčio savaitgalį vykstančius renginius nieko nežino.
Įstatymas įsigalios nuo kitų metų
Siekiant užtikrinti, kad žmonės gautų saugias ir kokybiškas alternatyviosios medicinos ir sveikatinimo paslaugas, priimtas papildomąją ir alternatyviąją mediciną reglamentuojantis įstatymas. Jis įsigalios nuo kitų metų.
Šis teisės aktas turės didelės reikšmės nustatant, kokios praktikos yra priskiriamos sveikatinimui, o kokios – gydymui, kokie yra joms keliami kokybės ir saugumo kriterijai, šias paslaugas licencijuojant ir t.t.
Srities reglamentavimas taip pat sumažins galimybes žmonėms patirti žalą sveikatai, o jei taip atsitiktų – leis reikalauti kompensacijų iš tokių paslaugų teikėjų. Be to, jis padės užtikrinti, kad papildomajai ir alternatyviajai sveikatos priežiūros veiklai priskirtinas paslaugas teiktų kompetentingi specialistai, įgiję tam būtiną kvalifikaciją.
Sekite mus facebook paskyroje "Laikraštis Galvė".

Sveikatos rekreacijos ir kultūros erdvėje vykstančių renginių vedėjai – įvairiais ekspertais save pristatantys asmenys, neretai neturintys nieko bendro su sveikata.

Trakų visuomenės sveikatos biuro direktorė Z.Norkienė nusikratė klausimų apie savo atsakomybę ir mokslu nepagrįstos informacijos gyventojams teikimą.
Trakų visuomenės sveikatos biuro nuotr.