Mielieji Trakų rajono žmonės,
Tai, kas rinkimų metu įvyko Trakų rajone, yra sveiku protu nesuvokiama ir jokiu būdu nepateisinama. Pradedant nuo rinkimų ištakų ir nagrinėjant visus įvykius bei šiurkščius įstatymų pažeidimus, galima būtų teigti, kad Trakų rajone visas rinkimų procesas jau nuo pat pradžių buvo gerai apgalvotas ir suorganizuotas Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio atstovų. Tačiau kodėl apie tai niekas garsiai nekalba?! Kam tai yra naudinga?!
Vadovaujantis Lietuvos Respublikos savivaldybių tarybų rinkimų įstatymu, Savivaldybės administracijos direktoriaus Jono Liesio siūlymu, kuris trečiuoju numeriu nuo Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio 2015 m. kandidatavo į Trakų rajono savivaldybės tarybą, buvo paskirta Trakų rajono savivaldybės rinkimų komisijos apygardos Nr. 52 pirmininkė Irena Karpičienė, kuri, taip pat yra Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio narė ir minėto sąjūdžio atsakinga sekretorė.
I. Karpičienės šališkumas vienai partijai pasireiškė nuo pat įgaliojimų jai suteikimo pradžios. Sudarant Trakų rajono apylinkių komisijų sąrašus buvo akivaizdžiai ignoruojami Socialdemokratų siūlomi patyrę kandidatai į apylinkių rinkimų komisijų pirmininkus. Akcentuotina, kad Trakų rajonas apima 28 apylinkes, iš kurių, Lietuvos socialdemok-ratų partijai atiteko tik Rūdiškių apylinkės rinkimų komisijos pirmininkės vieta.
Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio narei I. Karpičienei, kaip Trakų rajono savivaldybės rinkimų komisijos Nr. 52 pirmininkei yra pradėtas ikiteisminis tyrimas dėl galimo rinkimų biuletenių klastojimo bei išankstinio balsavimo vokų tyčinio sugadinimo. Pirmininkė, įstatymo nustatyta tvarka, būdama atsakinga už skaidrų ir sąžiningą rinkimų procesą paskirtoje apygardoje, nesugebėjo tinkamai atlikti savo pareigų ir užkirsti kelią akivaizdiems įstatymų pažeidimams. Tai, kas vyko Trakuose išankstinio balsavimo metu buvo baisu, pastebimi akivaizdūs korupcijos išsišakojimo požymiai. Neblaivūs, aplinkoje nesiorientuojantys asmenys nebuvo pirmininkės perduoti policijos pareigūnams, užtikrinant viešąją tvarką, maža to, jiems dar ir balsuoti buvo
leidžiama. Tvarkos išankstinio balsavimo metu nesugebėjo, o gal net ir nenorėjo, užtikrinti ne tik komisijos pirmininkė, bet ir patys valdantieji: tiek Trakų rajono merė, tiek Trakų rajono savivaldybės administracijos direktorius. Visa tai užkliuvo Trakų rajono gyventojams, Lietuvos socialdemokratų partijai bei kitoms sąžiningai rinkimuose kovojusioms partijoms, tačiau valdantieji to net nepastebėjo, nors jų atstovai visą dieną būriavosi prie savivaldybės pastato.
„Lietuvos ryto“ televizijos duomenimis, Trakų savivaldybėje išankstinio balsavimo metu organizuotai buvo perkami balsai ir galimai su tuo tiesiogiai susijęs buvo Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdis. Išankstinio balsavimo metu organizuotai buvo atvežami pagyvenę, darbo neturintys ir dažnai neblaivūs asmenys, vienas kurių teigė, kad jį į rinkimų apylinkę atvežė nepažįstami jaunuoliai, pažadėję atsilyginti, jeigu jis balsuos už Liberalų sąjūdžio sąrašą Nr. 26 ir tam tikrus minėto sąrašo kandidatus.
Dar vienas įdomus faktas, kad Trakų rajono apygardą kuravo Vyriausiosios rinkimų komisijos narys Valdemaras Urban, kurio žmona Aliona Urban, būdama merės Editos Rudelienės patarėja, buvo paskirta I. Karpičienės Trakų rajono savivaldybės rinkimų komisijos pirmininkės pavaduotoja. Įdomu ir tai, kad Aliona Urban priklauso Lenkų rinkimo akcijos ir rusų aljanso koalicijai „Valdemaro Tomaševskio blokas“, kurio viena narė Ana Ingelevič, būdama Senųjų Trakų seniūne ir kandidatuodama į Trakų rajono savivaldybės tarybos narius, buvo sulaikyta policijos dėl galimo balsų papirkinėjimo ir rinkėjų pavėžėjimo.
Akivaizdu, kad Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio nariai, atitraukdami žmonių, teisėsaugos institucijų dėmesį nuo galimai padarytų pažeidimų, stengiasi apkaltinti kitas sąžiningai rinkimuose dalyvaujančias partijas, ieškodami pretekstų ir kabliukų kitų partijų reitingavime ar kaltindami kitais jokiais faktais neparemtais dalykais. Matyt Liberalų sąjūdžio kandidatai vadovaujasi sena gera patarle: „Kito akyje krislą mato, o savoje ir rąsto nepastebi“.
Savaime suprantama, kad įstatymus pažeidžiantys ir sąmoningai nuo pat rinkimų pradžios nesąžiningai kovojantys politikai, neturėtų užimti vietos nei taryboje, nei mero, nei kitame valstybės tarnybos poste.
Nereikėtų pamiršti ir skaudžiausios finansinės rinkimų pusės. Kodėl mokesčių mokėtojų sąskaita vėl turi būti organizuojami pakartotiniai rinkimai vien dėl to, kad kai kurios partijos galimai nusižengė įstatymui? Juk už padarytus pažeidimus turi atsakyti vien tik tos partijos, kurios šiurkščiai nusižengė įstatymui. Kalbant apie Lietuvos socialdemokratų partijos Trakų rajono skyrių ir jo kandidatus, galiu drąsiai teigti, kad ir kaip nesąžiningai kovojantys konkurentai besistengtų
apšmeižti mus, nei Socialdemokratų partijai, nei jos kandidatams dėl rinkimų įstatymo pažeidimų, ne taip, kaip kai kuriems kitų partijų kandidatams bei jų nariams, nėra pradėtas nei vienas ikiteisminis tyrimas, o juolab iškelta baudžiamoji byla.
Mano manymu, finansinę atsakomybę turėtų nešti tie asmenys, kurie gadino vokus, klastojo biuletenius, papirkinėjo rinkėjus ir kitais neteisėtais veiksmais, nieko negerbdami bei tiesiog lipdami tiek rinkėjams, tiek kitiems kandidatams per galvas, pažeidinėjo įstatymus ir akiplėšiškai siekė posto.
Vyriausiosios rinkimų komisijos nario Roko Stabingio teigimu, yra nustatyti 444 vokai su sugadintomis hologramomis, kurias galėjo tyčia pažeisti priėjimą prie rinkimų didžiųjų vokų turintys asmenys, taip siekdami sugadinti mažuose vokuose esančius balsavimo biuletenius. Pasak R. Stabingio, sugadintų biuletenių pobūdis leidžia teigti, kad gadinimai buvo atlikti tyčiniais veiksmais. O Vyriausiosios rinkimų komisijos nario Jono Udrio pastebėjimu, vienoje Trakų apylinkėje, kurioje jam teko dalyvauti atidarant net 110 probleminių vokų paaiškėjo, kad pažeistuose išankstinio balsavimo vokuose, akivaizdžiai dominavo Lietuvos Respublikos liberalų sąjūdžio tam tikri kandidatai. Pasak Vyriausiosios komisijos narės Svetlanos Misevičienės, kriminalinės žvalgyba nustatė, jog preliminarus rinkėjų, kurie galėjo būti papirkti, skaičius yra nuo 900 iki 1000 rinkėjų. Manau, kad rinkimų įstatymų pažeidimus darančius kandidatus reikia braukti iš partijų sąrašų ir visai uždrausti dalyvauti rinkimuose.
Nusižengusių partijų kandidatai turi prisiimti politinę atsakomybę ir mažų mažiausia viešai atsiprašyti Trakų rajono gyventojų – rinkėjų dėl nesąžiningai vykusių rinkimų, kurių metu buvo iškraipoma tikroji rinkėjų išreikšta valia.
Vytautas Zalieckas