Daugumai girdėtas antikinius laikus menantis posakis – „Duonos ir žaidimų!“ (lot. „Panem et circenes!“). Tai reiškia paprastų Romos žmonių nemokamo maisto ir pasilinksminimų reikalavimą. Jis buvo skirtas valdantiesiems, kurie po to tikėdavosi prastuomenės politinės paramos. Šiais laikais, nors žmonės garsiai ir neprašo linksmybių, suprantama, kad jų tikrai reikia. Laisvas laikas po darbų leidžiamas labai įvairiai: poilsiaujama tiek aktyviai, tiek pasyviai. Dalis, įskaitant ir jaunuolius, pasirenka paprastesnį kelią – ilsisi žiūrėdami televiziją, naršydami internete, patogiai drybsodami ant lovos. Kaip ir visuomet, lieka aktuali jaunimo užimtumo problema – kaip jį įtraukti į aktyvias, loginį mąstymą, socialumą skatinančias veiklas?..
Nuo senų laikų žmonės sugalvodavo įvairių linksminimosi būdų – nuo juokdarių pasirodymų iki gaidžių peštynių. Nors gali būti sunku suvokti jų ilgaamžiškumą, visgi, kai kurie vis dar išliko ir iki šiandien! Bet egzistavo ir ne tokių makabriškų veiklų, pavyzdžiui, egiptiečiai mėgo stalo žaidimą „Senet“, kuris laikomas vienu seniausiu stalo žaidimų. Taip pat pradėta žaisti šachmatais, lošti kortomis, o stalo žaidimai ilgą laiką buvo aukštuomenės pramoga. Palyginus su dabartiniais laikais, situacija visiškai pasikeitė, žaidimai prieinami visiems, kurie jų nori! Dabar stalo žaidimą pasirinkti galima pagal žaidimo vietą – laukas/namai, žaidėjų energingumą – aktyvus/pasyvus, turimą laiką – žaidimo trukmė nuo 5 minučių ir t.t. Tie, kurie žaidžia, supranta, kad tai yra linksmas, o tuo pačiu ir naudingas laisvalaikio praleidimas: žaidžiant atsiskleidžia žmogaus mąstymas, charakterio savybės, ryšys su kitais žmonėmis. Tokiu būdu tėveliai gali praleisti daugiau laiko su vaikais, juos mokydami (nors pasitaiko ir, kad jaunoji karta moko vyresniąją), jaunimo tarpe – ieškant alternatyvos alkoholio vartojimui, „laiko stumdymui“ ir pan. Dažnai žaidėjams laikas neprailgsta, ypač žaidžiant reakcijos žaidimus – pabandžius kartą, norisi dar ir dar ir dar! O be to, dalis stalo žaidimų yra visai mažyčiai ir neretai jiems visai nebūtinas stalas – dėžutė būna delno dydžio ar mažesnė, tad tokią galima nešiotis netgi kišenėje ir išsitraukti, kai tik jos prireiks.
Galbūt įprasta manyti, jog stalo žaidimai – tik vaikams? Anaiptol! Kadangi yra nuo paprastų iki labai sudėtingų žaidimų, jie visiškai neturi amžiaus cenzo – juos gali žaisti tiek vaikai, tiek jaunuoliai, tiek suaugusieji. Žinodama, kaip tai yra smagu, Trakų viešoji biblioteka visus kvietė ateiti praleisti žaismingą antradienio popietę. Nors bibliotekos lankytojams įprasta, kad šioje erdvėje skaitomos knygos, kasdieninė spauda, šis kartas – išimtis, kadangi buvo gilinamasi į žaidimų taisykles, vyko renginys „Duonos ir žaidimų!”. Nepaisant to, kad jo metu buvo išbandyti vos keli stalo žaidimai, juoko ir gerų emocijų netrūko.
Vedėjai paaiškinus žaidimų „Dobble“ ir „Jungle speed“ taisykles, renginio dalyviai netruko atrasti savąją žaidimo taktiką ir pasirodė turintys greitą reakciją. „Dobble“ nugalėtoja, lankytoja Gintautė, buvo praminta „mikliuoju liežuvėliu“, kadangi greičiau už kitus žaidėjus įvardindavo kortelėse sutampantį simbolį, pvz. šunį, žirkles, saulę ir t.t. Tuo tarpu žaidimo „Jungle speed“ nugalėtoja – lankytoja Emilė – „miklioji rankelė“, ji greičiausiai iš visų pagriebdavo stalo viduryje stovėjusį medinį totemą. Visgi tai jai nepadėjo aplenkti pirmavusių dalyvių ir, susumavus turnyrinius taškus, paaiškėjo, jog laimėtoja – Gintautė!
Po pirmos ir antros vietų apdovanojimų linksmi žaidėjai skirstėsi namo, sutikdami, jog žaisti yra įdomu ir smagu, o biblioteka savo ruožtu pažadėjo, jog „Duonos ir žaidimų!“ bus ir vėliau!
Roberta Pikturnaitė
Trakų viešosios bibliotekos vyr. bibliotekininkė