Jau trečiąjį pavasarį, kovo 21 dieną, miškininkai minėdami Tarptautinę miškų dieną, kviečia visus gamtos bičiulius pasitikti sugrįžtančius paukščius. O kaip gi geriau pasitikti sparnuotąjį draugą nei padovanoti jam naujus namus. Ši šventė, akcija ar kaip bepavadinsi šią misiją, yra labai prasminga daugybine prasme.
Inkilų kėlimas, raginant moksleivius ne tik iškelti, bet ir pagaminti juos, tai puikus būdas tiek per darbų pamokas pasisemti staliaus įgūdžių, tiek per biologijos ar gamtos pamokas susipažinti su paukščių rūšių įvairove ir jų biologija. Miškininkams tai puiki ekologinio švietimo priemonė. Ir žinoma didžiausia nauda yra paukščiams, kurie sugrįžę į gimtuosius kraštus, greitai randa sau tinkamas sąlygas apsigyventi ir plėsti rūšies populiaciją.
Generalinės miškų urėdijos inicijuota, aplinkos ministro globojama ir visų miškų urėdijų akcija „Paukščiai grįžta namo“ vyko visoje Lietuvoje.
Trakų miškininkai šią šventę minėjo įvairiai.
Kaip ir kasmet, didelį dėmesį Žemės dienos minėjimo ir šventės „Paukščiai grįžta namo“ organizavimui skyrė Aukštadvario moksleiviai, priimdami Aukštadvario regioninio parko ir Trakų miškų urėdijos pasiūlymą surengti pavasarinę moksleivių darbų parodą. Todėl, jau kovo 16 dienos rytą Aukštadvario vidurinės bei Žemės ūkio mokyklų kiemelyje, plevėsavo Žemės dienos vėliava, skelbdama parodos bei renginių, skirtų šioms progoms, savaitės atidarymą.
Visą savaitę nuo kovo 16 – iki kovo 20 dienos Aukštadvario žemės ūkio mokyklos priesalyje veikė mokinių darbų paroda „Pasitik sparnuotą draugą“. Į parodą inkilus, piešinius, pavasarines kompozicijas sunešė Aukštadvario pradinės mokyklos - darželio ,,Gandriukas“, Aukštadvario vidurinės mokyklos, Aukštadvario žemės ūkio mokyklos, Onuškio Donato Malinausko gimnazijos, Stakliškių gimnazijos, Rūdiškių amatų mokyklos ,,Sodžiaus meistrai“, Vaikų dienos centro ,,Navininkai“, Trakų meno mokyklos Aukštadvario skyriaus mokiniai.
Aukštadvario RP lankytojų centre bei rajono mokyklose buvo skaitomos paskaitos apie paukščius, vaistinius augalus ir kitomis gamtosauginėmis temomis.
Kovo 20 d. visi gamtos bičiuliai buvo pakviesti į Žemės dienos renginių uždarymo šventę, kur susirinkusius svečius pūsdamas ragą sveikino baltų kultūros tradicijų žinovas ir puoselėtojas Krivis Lokys -Rimas Pakeris bei lietuvių tautos dainius Vytautas Babravičius – Simas, o pavasario lygiadieniui skirtą apeiginį ritualą atliko etnografinis ansamblis „Lėda“. Šventės metu organizatoriai padėkojo videofilmukų konkurso „Paukščiai grįžta namo“ bei parodos “Pasitik sparnuotą draugą“ dalyviams bei laureatams, įteikdami jiems padėkos raštus bei padėkos dovanėles už gražius bei išradingus darbelius. Ir pagrindinis šventės kulminacinis akcentas – įkeltas inkilas į Aukštadvario regioninio parko kiemelyje augantį medį. Vėliau visi šventės dalyviai pakviesti iškelti savo sumeistruotus ir Trakų miškų urėdijos dovanotus inkilus parkuose, skveruose, miškuose ar pamiškėse, jau sugrįžusiems sparnuočiams.
Kovo 23 d. Trakų pradinės mokyklos jaunųjų miško bičiulių būrelis „Giliukai“ kartu su Trakų lopšelio-darželio „Ežerėlis“ jaunaisiais miško tuntukais „Boružėlės“, išklausę, Aukštadvario regioninio parko vyr. ekologo Talvydo Špiliausko trumpą pamokėlę apie Lietuvoje gyvenančius ir perinčius paukščius, parodė pavyzdį savo vyresniesiems draugams, iškeldami, kartu su tėveliais sukaltus inkiliukus mokyklos bei darželio kiemuose. Ir nepabūgę šalto vėjo, skubėjo paraginti ir kitus Trakų miesto gyventojus, kad jau pats laikas kelti inkiliukus ir pasitikti pargrįžtančius paukštelius.
Dar kiti Trakų miškų urėdijos miškininkų globojami jaunieji miško bičiuliai, kartu su savo vadovais ir miškininkais, pasiėmę kopėčias, kartis ir visas įmanomas priemones kelti inkilams, tiesiog skubėjo į mišką vykdyti savo misijos.
Šiemet Trakų miškininkai kartu su savo pagrindiniais pagalbininkais - jaunaisiais miško bičiuliais - bei kitais gamtą mylinčiais ir tausojančiais pagalbininkais iškėlė per 300 inkilų įvairiems miškų ir parkų paukščiams.
Auksė Komičienė
Trakų miškų urėdijos ryšių su visuomene specialistė