
ISTORINIS ĮVYKIS
PIRMAS PILIEČIŲ PASKELBTAS REFERENDUMAS, 2014 06 29
REFERENDUME TU PATS PRIIMI SPRENDIMUS - BALSUOJI UŽ SAVE
VALDŽIOS PROPAGANDA
1. Stojant į ES, sutartis nebuvo išversta į Lietuvių kalbą ir nepateikta viešumai. Žmonės nežinojo, kad turės atsisakyti prigimtinių teisių.
2. Sisteminė žiniasklaida skleidžia melą: referendumas prieštarauja Konstitucijai, gresia baudos, referendumininkai meluoja, jiems kažkas moka, Rusijos agentai ir kt. Pažeidžiant Referendumo įstatymą televizijos ir radijo laidų, skirtų Referendumo iniciatoriams, neduota tiek, kiek derėtų.
3. Vis labiau platinama propaganda, kad Referendumas - tai Rusijos įtakos rezultatas. Tai eilinis valdžios elito įrankio demokratijai užgniaužti panaudojimas. Rusijai būtų Lietuvos žemių pardavimas ir galimybė jas įsigyti per užsienio subjektus.
4. Valdžia nutyli arba pasisako priešiškai prieš kitą punktą - už teisę inicijuoti referendumą 100 000 piliečių, o ne 300 000, kaip yra dabar. Tokio Tautos teisių išplėtimo bijoma, nes politinis elitas 20 metų savivaliavo, referendumų palengvinimas reikštų prarasti valdžią. Žiniasklaida transliuoja melą, neva 100 000 - tai galimybė įtvirtinti vienos visuomenės dalies diktatą kitai. Tačiau tam, kad Referendumas įvyktų į jį turi ateiti daugiau kaip pusė visų rinkimų teisę turinčių rinkėjų ir balsų dauguma nubalsuoti už kitos dalies pageidavimus. O referendumų apribojimas, tai jau rimtas mažosios visuomenės dalies - valdžios diktatas didžiajai daliai.
5. Valdantieji pažadėjo sukurti įstatymus, ribojančius žemės pardavimą užsieniečiams. Tačiau įtvirtinti saugikliai veikia atvirškščiai - apsunkino žemės įsigijimą patiems Lietuvos piliečiams, sukurtos kliūtys pradedantiems ūkininkams.
6. Konservatoriai užsimojo sunaikinti leidinius, kritikuojančius valdžios sprendimus, apkraunant didesniais mokesčiais.
VALSTYBINGUMAS
1. Valstybės gyvuoja apibrėžtose teritorijose, jas parduoti - tai silpninti suverenitetą ir valstybingumą. Žemė nėra tik prekė, nes joks žmogus negali jos padauginti, jos yra tik tiek, kiek yra, ir nė centimetru nepadaugės.
2. Lenkija ruošiasi subsidijuoti Vilniaus krašte žemės įsigijimą lenkams, lenkų tautybės Lietuvos piliečiai bus skatinami įsigyti Lenkijos pilietybę. Taip planuojama Vilniaus krašto žemes palaipsniui atplėšti nuo Lietuvos.
3. Valdžia nutyli Rusijos interesus. Rusai žemę galės įsigyti per užsienio kompanijas, užsienio šalių pilietybes turintys oligarchai jau dabar raginami tą daryti. Siekiama daryti ekonominį poveikį, o paskui pradėti „ginti” rusų nuosavybę agresiniais veiksmais.
4. Pirkdami arabų žemes žydai per 70 metų supirko didelę dalį Palestinos ir įsteigė savo valstybę, o 4,25 mln. arabų įregistruoti pabėgėliais.
EKOLOGIJA IR SVEIKATA
1. Spekuliacija žeme atveda stambias maisto korporacijas, didelius chemijos kiekius, aplinkos ir gruntinių vandenų užterštumą.
2. Didelis Lietuvos laimėjimas - saugomų teritorijų sistema. Tačiau A. Kubiliaus vyriausybė 2012 m. pasiūlė naikinti visas valstybines įstaigas, kuriose darbuotojų skaičius mažesnis nei 20, po šio sprendimo masiškai kertami miškai, tuštėja net Labanoro giria.
3. Paragvajus jau neteko beveik visos dirbamos žemės. Korporacijos kerta miškus, plečia modifikuotų sojų plantacijas. Dideliais kiekiais naudojami herbicidai, kurie užteršia žemę, vandenis, didėja apsigimimų skaičius. Augalai modifikuojami taip, kad būtų atsparūs nuodui „Roundup”. Ten, kur plačiai naudojamas šis nuodas, žmonės miršta nuo specifinės inkstų ligos dažniau nei nuo diabeto, AIDS ir leukemijos kartu sudėjus.
PINIGAI
1. Leidus pardavinėti žemę, mūsų ūkininkai neatlaikytų konkurencijos, nes vakarų ūkiai gauna kelis kart didesnes išmokas. Daugelio lauktų bankrotas, daugybė jų jau žlugo naujose ES narėse. Neseniai pagarsėjo faktas, kai Vokietijos pilietis pardavė 60 ha Vokietijoje tam, kad už gautus pinigus nusipirktų 1200 ha Čekijoje.
2. Pardavus žemę valstybė neturėtų naudos - pelnas būtų išvežamas į užsienį. Afrikos šalys pardavė didelę dalį žemių, bet nepralobo. Politikai mėtosi frazėmis apie dirvonuojančius plotus, tačiau realybėje tokių plotų vis mažėja.
3. Lietuva turtinga švariu vandeniu, prognozuojama, kad po 15 m. geriamas vanduo bus strateginė prekė. Įsileisdami latifundininkus pasmerktume vandenį užteršimui ir privatizavimui. Turėtume pirkti savo pačių vandenį iš jų.
4. Šiuo metu pasaulis turi žymiai daugiau pinigų nei realių aktyvų. Ši sistema eina žlugimo link, pinigai nuvertėja, supirkinėjami aktyvai, tarp jų ir dirbamos žemės. Žmonės įtikinėjami parduoti savo išgyvenimo garantą už greitai nuvertėjančius popierėlius.
5. Nuo 2008 m. rudens iki 2012 m. pabaigos valdė A. Kubiliaus vyriausybė: valstybės skola nuo 17 mlrd. išaugo iki beveik 47 mlrd. Vyriausybės stuburas sulaužomas tada, kai trūksta pinigų palūkanoms už skolą mokėti. Tada vyriausybė priversta skolinti vėl, paklusdama banko sąlygoms (pvz.: vis didesnių ar naujų mokesčių įvedimui, Konstitucijos pažeidinėjimui stumiant žemių pardavimus ir kt.).
6. Gyventojų Žemėje daugėja, dirbamos žemės plotų ne, plinta užterštumas, maistas brangsta, ateitis priklauso žemės ūkiui. Lietuviai greitai supras, kad iš vieno ha braškių gali pragyventi šeima (galimos pajamos 70 - 80 tūkst. Lt. per metus), o iš vieno ha česnakų - kelios.
ES IR LIETUVA
1. Lietuvos ūkininkai diskriminuojami mokant kelis kartus mažesnes išmokas nei vakaruose. ES neįvykdė sutarties sąlygų - išmokos nesulygintos.
2. Buvo mokami pinigai už tai, kad ūkininkai nedirbtų žemės, taip sumažėjo norinčių ir galinčių gaminti žemės ūkio produkciją. Išplito mada prisipirkti žemių vien tam, kad nieko neveikiant gautų už jas išmokas. Taip buvo paruošta sistema spekuliacijai žeme.
3. Visus tuos metus nuo įstojimo į ES Lietuvos valdžia nesukūrė saugiklių įstatymais, kad užsieniečiai negalėtų nelegaliai įsigyti žemių, su ES nesiderėjo, paliko viską likimo valiai, nes turėjo savų asmeninių tikslų šiuo klausimu.
ŽEMGROBYSTĖ
1. Didžiųjų valstybių investuotojai supirkinėja silpnesnių šalių žemes, mokslininkai tai vadina žemgrobyste. D. Britanijos investuotojai supirkę 4,41 mln ha, Kinijos - 3,41 mln ha. Turtingi užsieniečiai pirkdami žemę kitose valstybėse, vėliau daro įtaką jų valdžioms.
2. Mūsų visą valstybę galėtų nupirkti tokios milžiniškos kompanijos kaip „Nestle”, kuri daugybėje šalių valdo vandens rinkas ir vis labiau plečiasi šiame sektoriuje, o švarus mūsų vanduo yra „Nestle” taikinys. Ši gigantė atvirai teigia, kad vanduo yra maistas ir turi būti privatizuotas. Užsienio žiniasklaida mirga informacija apie grobikiškus „Nestle” siekius, tik pas mus įtartinai tylu.
3. Duomenys įslaptinti apie tai, kas supirko trečdalį Lietuvos. Nuo gegužės 1 dienos įsigaliojo leidimas parduoti žemes užsieniečiams, nelegalūs sandoriai pavirto legaliais. Sukurtas butaforinis saugiklių įstatymas šį klausimą apėjo. Seimas ignoravo Referendumo iniciatorių reikalavimus skelbti žemės pardavimo moratoriumą.
4. 1997 m. leista kilnoti žemę, buvo sukurtas chaosas, kai įtakingų žmonių sklypai pradėjo „skraidyti” iš prastesnių vietų į geresnes. Neteisėtai buvo užgrobta daug žemių procesų vilkinimo būdų, atseit nerandant teisėtų paveldėtojų. Daugybę tokių sklypų siekiama kuo greičiau parduoti užsieniečiams. Šią reformą palaimino konservatoriai, kurie ypač priešinasi Referendumui.
5. Esame gąsdinami vietiniais žemvaldžiais, valdančiais tūkstančius hektarų. Bet ar bus lengviau susitvarkyti su svetimais, kurių BVP dvigubai didesnis nei visos Lietuvos?
6. Mūsų žeme jau domisi vokiečiai, olandai, danai. Ar mes pasiruošę perleisti dalį teritorijų piliečiams iš tokios šalies kaip Olandija, kuroje buvo leista veikti pedofilų partijai?
TEISĖ
1. Sutartyje su ES nėra punkto apie išstojimą iš ES dėl to, jog valstybė nusprendžia keisti savo Konstituciją žemės klausimu.
2. LR Konstitucija sako, kad aukščiausia valdžia priklauso Tautai, nepriklausomai į kokias sąjungas Lietuva stoja; leidžia Referendumu priiminėti įvairias Konstitucijos pataisas, pakeisti bet kurį skirsnį ir net visą Konstituciją. Valdžios teiginiai neva Referendumas prieštarauja Konstitucijai tėra populistiniai siekiai išsilaikyti valdžioje, skirti mažamokslei lietuvių tautai.
3. Konstitucinis teismas (KT) uzurpavo Tautos suverenias galias, melagingai aiškindamas, kad referendumas - antikonstitucinis. 2003 m. KT savavališkai suformavo Konstitucijai prieštaraujančią doktriną, kuria vadovaujasi iki šiol. Per 10 metų Lietuvos valdžia nepadarė nieko, kad tai pakeistų, nes KT naudoja kaip politinį įrankį.
4. Net pripažinus, kad Referendumo reikalavimuose yra prieštaravimų Konstitucijai, negalima jo neskelbti, nes tai leidžia pati Konstitucija.
5. Konstitucija sako, kad svarbiausi valstybės bei Tautos gyvenimo klausimai sprendžiami Referendumu. Įstatymo nustatytais atvejais Referendumą skelbia Seimas arba jei jo reikalauja ne mažiau kaip 300 000 piliečių, turinčių rinkimų teisę. LRK 3 str.: „Tauta ir kiekvienas pilietis turi teisę priešintis bet kam, kas prievarta kėsinasi į Lietuvos valstybės nepriklausomybę, teritorijos vientisumą ir konstitucinę santvarką.”
6. Lietuvoje vis dar neatkurtos piliečių teisės į žemę. Sutartyje su ES nustatyta - iki tol, kol tokios teisės neatkurtos, užsieniečiai negali įsigyti (bet kokia įsigijimo forma) Lietuvos žemės. Tą žinodama valdžia nesidera su ES, šį klausimą stengiasi nutylėti.
REFERENDUMAS
1. Prieš 10 metų be Tautos pritarimo iš Konstitucijos pradanginta nuostata: Lietuvos žemė, miškai ir vidaus vandenys mums priklauso kaip Tautos nuosavybė.
2. 2013 m. nuo rugpjūčio 29 d. iki lapkričio 29 d. iniciatyvinė grupė surinko daugiau nei 300 tūkst. piliečių parašų dėl Referendumo, kuriuo siekiama įtvirtinti Konstitucijoje, kad:
Referendumui skelbti užtenka surinkti 100 000 tūkst. piliečių parašų ir kad Referendumu priimti sprendimai būtų keičiami tik Referendumu;
Kad žemė, vidaus vandenys, miškai, parkai nuosavybės teise gali priklausyti tik Lietuvos Respublikos piliečiams ir valstybei;
Valstybinės ir bendruomeninės reikšmės gamtos išteklių išgavimo ir naudojimo klausimai sprendžiami tik Referendumu.
3. Jei Konstitucija bus pakeista bauginama teisine kolizija su Lietuvos stojimo į ES sutartimi. Tačiau Referendumas neįtakoja narystės ES, tik suteikia labai tvirtą paramą vyriausybei derėtis dėl ilgalaikių sąlygų. Keičiant sutarties sąlygas dėl žemės nuosavybės taikoma supaprastinta procedūra ir nereikia visų ES šalių parlamentų pritarimo.
4. Šiuo metu reikalaujamas parašų kiekis 300 000 (daugiau nei 10 proc. Lietuvos gyventojų), kuris akivaizdžiai per didelis, nes per 23 metus tokį kiekį pavyko surinkti pirmą kartą. Kitose šalyse šis procentas žymiai mažesnis, mažesnė ir korupcija, nes demokratinių piliečių galimybių daugiau.
5. VRK pažeidė Referendumo įstatymą vilkindama sprendimo priėmimą ir parašus atiduodama Seimui be galutinės išvados. Kai kurie VRK nariai peržengė įgaliojimus ragindami stabdyti procesą. Seimo veiksmai atskleidė siekius žlugdyti Referendumą, vėlinant jo datą ir net nepaisant 7 kart didėjančių rengimo išlaidų. Už referendumą pasirašę piliečiai pradėti persekioti policijos, kviečiami į nuovadas, apklausinėjami.
7. ŠIS REFERENDUMAS - TAI LIETUVOS IŠGYVENIMO SĄLYGA, NES JUO UŽSIMOTA IŠSAUGOTI SUVERENITETĄ, ATKURTI TAUTOS TEISĘ Į VALSTYBĖS VALDYMĄ IR UŽKIRSTI KELIĄ NAUDOTI ŠALIES IŠTEKLIUS NEPAISANT PILIEČIŲ NUOMONĖS.
Šaltiniai: lrs.lt, vrk.lt, zemesvardu.lt, respublika.lt, alkas.lt, ekspertai.eu, tautosmenta.lt, propatria.lt, glis.lt, K. Siro filmas „Lokalus globalių problemų sprendimas”, ekonomika.lt, mokslai.lt, balsas.lt, technologijos.lt, finmin.lt, LRT, sarmatas.lt, „Lietuvos rytas”, globalresearch.ca, trueactivist.com, „Respublika”, „Vakarų ekspresas”, „Proceedins of the National Academy of Scences”, bernardinai.lt, laisvaslaikrastis.lt.
Sudarė Referendumo iniciatyvos palaikymo grupė 2014 03 05, papildyta 2014 05 28. Spausdink ir dalinkis! Mozaikos adresas
www.zemesvardu.lt/mozaika